'Somali'ye İnsani Yardımda 'Türkiye Modeli' Başarılı Örnek'

'Somali'ye İnsani Yardımda 'Türkiye Modeli' Başarılı Örnek'

Somali'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nur, "Uluslararası toplumun (Somali'ye) desteği yeterli değil. Bizim çağrımız 'Türkiye modelini' örnek almaları." dedi

ANKARA (AA) - Somali'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Abdulkadir Muhammed Nur, kuraklığın açlık, hastalık ve ölümlere neden olduğu Afrika ülkesi Somali'de, Türkiye’nin yürüttüğü insani yardım ve kalkınma modelinin uluslararası toplum için başarı örneği teşkil ettiğini söyledi.

Maslahatgüzar Nur, Somali'de kuraklığın yol açtığı insani krize ilişkin son durum ve "Türkiye modeli" yardım ve kalkınma faaliyetleri hakkında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Nur, 2011'de meydana gelen kuraklığın üzerinden çok uzun bir süre geçmesine rağmen ülkesinin yeni bir kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirterek, Somali'de daha önce bu sıklıkla meydana gelen bir kuraklığa rastlamadıklarına işaret etti. Nur, "Somali'deki kuraklığın sebebi, uzun süredir yağmurların yağmaması ve ülkede 25 yıldan bu yana düzenli bir su depolama sisteminin olmayışı." diye konuştu.

Kuraklığın, daha çok halkın hayvancılıkla uğraştığı alanlarda meydana geldiğine dikkati çeken Nur, yine kuraklık sebebiyle bölgedeki çok sayıda hayvanın da telef olduğunu anlattı.

"Somali'de son durumun gerçekten çok kötü"

Nur, "Somali'de son durumun gerçekten çok kötü olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum, yaklaşık 3 milyon insanı etkiliyor. 2011'deki kuraklık sonucu çok fazla insan hayatını kaybetmişti. Şu anki durum da o yıllardaki kadar kaybın yaşanmasına yol açacağı yönünde." dedi.

Ülkede kuraklığın yol açtığı kolera salgının da ciddi boyutlara ulaştığını dile getiren Nur, "2011'de yaşanan kuraklık esnasında kolera yoktu. Bu yılki kuraklıkta çok daha kötü bir şey oldu ve kolera salgını ortaya çıktı. Koleradan ölen insanların sayısı 200-300 civarında ve ölenlerin sayısı artmaya da devam ediyor." açıklamasında bulundu.

Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu'nun, kuraklık nedeniyle ülkede yaşanan sıkıntıları dünyaya duyurma gayreti içinde olduğunu anlatan Nur, Fermacu'nun Somali'de büyük bir insani kriz yaşandığı ve uluslararası toplumun gerekli önlemleri almadığı takdirde bu sıkıntıların daha da büyüyebileceği yönündeki sözlerini aktardı. Nur, "Sağ olsun Türkiye gibi ülkeler eskiden olduğu gibi yine bölgeye gidip, yardımcı olmaya başladılar." dedi.

İnsani yardımda "Türkiye modeli"

Türkiye’nin bölgede kısa ve uzun vadeli insani yardım faaliyetlerinin yanı sıra kalkınma projeleri olduğuna değinen Nur, daha önceki yıllarda da olduğu gibi resmi kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla (STK) Türkiye'nin bölgede ders çıkarılacak başarılı çalışmalara imza attığını kaydetti.

Nur, "TİKA başta olmak üzere, AFAD, Kızılay ve STK’ların, Türkiye'deki kardeşlerimizin bölgeye yönelik yardımları devam ediyor. Kuraklıkla mücadelede su depolama sistemi için TİKA'nın hazırladığı büyük projeler var. Yetkililer ülkedeki birçok bölgeyi ziyaret etti, gıda, ilaç ve mama yardımında bulundu. Uzun zamandan beri çalışıyor ve yardım faaliyetlerine devam ediyorlar. Türkiye, Somali için her zaman çalışıyor ve Somali'de en etkin yardımları Türkler yapıyor.” ifadelerini kullandı.

Somalili Maslahatgüzar, "Türkiye modeli" insani ve kalkınma yardımlarının uluslararası toplum için bir başarı örneği olduğunu vurguladı ve kuraklığın sebep olduğu kıtlıkla mücadelede uluslararası topluma eleştirilerde bulundu. Nur, "Uluslararası toplumun (Somali’ye) desteği yeterli değil, büyük miktarda yardımlar sadece sözde dile getiriliyor fakat ortada bir şey yok. Bizim çağrımız 'Türkiye modelini' örnek almaları. Türkiye modelini kullanmalarının daha sağlıklı ve etkili sonuçlar doğuracağına inanıyoruz. ” değerlendirmesinde bulundu.

"Su depolama ve dağıtım için altyapı oluşturulmalı"

Somali'de iki büyük nehrin bulunduğunu ve bu nehirlerdeki suyun fazla gelmesi halinde taştığını, yetersiz olması durumunda ise kuraklığın meydana geldiğini anlatan Nur, "Bu nehirlerdeki suyu tutmak için nehirlerin bir şekilde genişletilmesine yönelik çalışmalar yapılabilir. Somali'nin elindeki gücü buna yetmez fakat Türkiye başta olmak üzere kardeşlerimizden bu yönde destek bekliyoruz." dedi.

Ayrıca, yeterli çalışma ve teknik altyapı olmadığı için bu nehirlerden akan suyun kullanılamadan denize döküldüğünü söyleyen Nur, şunları kaydetti:

"İnsanların su depoları yok. Yağmur yağıyor ve herkes o an ne kadar faydalanabiliyorsa faydalanıyor. Bir yıl içinde başka yağmur yağmadığı takdirde insanlar üç ay idare edebiliyor. Eğer üç aydan fazla yağmur yağmazsa yine aynı sıkıntı ortaya çıkıyor. Bunun önüne geçmek için su depolama sistemi ve bu suyun dağıtılması için bir altyapı oluşturulması lazım.

Gidip görenler bilir aslında Somali verimli topraklara sahip. Kurulacak depolama sistemiyle tarım yapılabilecek. Nehirlerden uzak bazı bölgelerde de su kuyuların açılması lazım. Bu kuyulardan insanlar da faydalanabilir."

Ülkede yaşanan kuraklığın bugüne kadarki en büyük iç göç hareketine de yol açtığına dikkati çeken Nur, "Kuraklık nedeniyle hayvanları telef olan ve elinde yapacak başka bir işi olmayan çok sayıda insan şehir merkezlerine kaçıyor. Önemli olan insanlara bulundukları bölgede yardım edilmesi. Böylelikle daha sonra yeterli miktarda yağmurun yağması halinde yaşadıkları bölgede tekrar çalışabilirler." diye konuştu.

"THY'nin desteği uluslararası arenada ses getirdi"

Somalili Maslahatgüzar, Amerikalı aktör, komedyen ve yapımcı Ben Stiller başta olmak üzere bazı yabancı oyuncular, komedyenler, karikatüristler ile dünyaca bilinen bazı internet fenomenlerinin sosyal medyada "Somali'ye yardım" etiketiyle, Türk Hava Yollarına (THY) yaptıkları uçak tahsis etme çağrısına da değinerek, şunları kaydetti:

"THY, sosyal medyadan yapılan kampanya çağrısına yanıt verdi ve bu kampanya çok büyük ölçüde destek gördü. THY'nin Somali'ye yardım için başlatılan kampanyaya verdiği destek uluslararası alanda ses getirdi. THY, iki hafta içinde Somali'ye 20 ton yardım götürecek ve götürmeye de devam edecek. Somali için büyük yardımlar yapıyor. Zaten Somali’ye uçan tek uluslararası havayolu THY."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu ayın başında sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden duyurduğu, Doğu Afrika ülkeleri Somali, Etiyopya, Kenya ve Güney Sudan ile Yemen'e yönelik "İnsanlığın #UmuduOl" yardım kampanyasına da değinen Nur, Somali'ye her zaman destek veren Erdoğan’a teşekkürlerini ileterek, "Türkiye'nin tecrübeleri sayesinde ülkede yaşanan insani krizi aşacağımıza inanıyoruz." dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.