Somer Şef'in Açıklamalarından Sonra Kültür Bakanlığı'ndan Hamle! Bakanlık Bakın Türk Mutfağını Tanıtmak İçin Ne Yaptı?

Somer Şef'in Açıklamalarından Sonra Kültür Bakanlığı'ndan Hamle! Bakanlık Bakın Türk Mutfağını Tanıtmak İçin Ne Yaptı?

Somer Şef'in dünyada saygınlık açısından Türk Mutfağı'nın maalesef ilk ona bile girmediğini belirttikten sonra acı gerçeğe dair Vedat Milor gibi pek çok kişi yorum getirmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı da konuyla ilgili olarak bir hamlede bulundu!

Acı ama kabulenilemeyen bir gerçek olan Türk mutfağının aslında dünyada hem tanınmaması hem de saygı görmemesi meselesi ile alakalı olarak ilk tartışmayı Somer Sivrioğlu başlatmıştı.

Somer Sivrioğlu, katıldığı Loş Sohbetler programında belirttiği üzere dünya mutfağı listelerinde ilk ona bile giremez dediği için bir kesim tarafından topa tutulurken bir kesim tarafından da gerçeklerle yüzleştirdiği için epey alkış almıştı. Bakıldığında Somer Şef'in niyeti aslında kötü değildi ancak bazı kişiler durumu yanlı anlayarak Şef'e büyük hakaretler savurdular. Bunun üzerine tartışmalara Vedat Milor gibi isimler de katılarak aslında gerçekten dünyada Türk mutfağının tanınırlığına dair nerede yanlışlar yapıldığı ortaya kondu. Avustralya'da açtığı Türk restoranı ile Türkiye'yi en iyi şekilde temsil eden Somer Sivrioğlu'nun başlattığı tartışma ise filizini çok hızlı bir şekilde verdi. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, GoTurkey isimli sitede Türk mutfağının, şeflerin ve lokantaların detaylı bir tanıtımını yapan bir altyapı hazırladı. Somer Sivrioğlu, Nusret, Musa Dağdeviren gibi 19 şef de Türkiye'yi temsil edecek. 

Web sitesinde Türkiye'nin iklim çeşitliliği sayesinde her bölgenin kendine ait mutfağı olduğu vurgulanırken bölge gastronomisine ise büyük katkısı olduğu açıklamalarda belirtildi. Site alt başlıkları ise  Türk Kahvaltısı, Lokantalar, Hasat Günler, Meze Kültürü, Eşsiz Yiyecek ve İçecekler, Unesco Yaratıcı şehirler Ağı, Türk Sokak Yemekleri, Sağlıklı Türk Mutfağı, Yavaş Yemek ve Gastro Rotaları olmak üzere ülkeyi ziyaret edecek pek çok yabancıya büyük bir bilgi sunuyor. 

Meşhur Kahvaltılarımız...

Sitede Türk Kahvaltısı başlığı altında Ege yöresi, Karadeniz bölgesi, Gaziantep ve Van kahvaltılarının detayları açıklanırken Türk kahvaltı kültürünün dünyadaki en iyi on kahvaltıdan biri olduğu belirtiliyor.

Vedat Milor İşaret Etmişti

Her ne kadar çok karşılamasa da tahin, sucuk, anason, enginar ve zeytinyağı gibi mutfakta bolca kullandığımız ürünlerin de tanıtımını yapan sitede, fındık, üzüm, zeytin ve safranın hasat günleri ile ilgili çeşitli bilgiler de yer almaktadır. Vedat Milor ise Türk mutfağının dünya mutfakları arasında girebilmesi için bazı farklı gıda maddelerinin de kullanılması gerektiğini açıklamıştı. Her ne kadar bu maddeler Milor'un işaret ettiği gıdaları karşılamasa da bir tanıtım içerdiği için oldukça önemli bir hamle. 

Vejeteryan menünün bolluğu yabancı turisti cezbedecek

Sitede et ürünü tercih etmeyen bireylere yönelik olarak da Türkiye'de pek çok tercih olduğuna değinilmiş. Buna göre ise vejeteryan ve veganlara yönelik olarak yaprak sarma, barbunya fasulyesi, enginar kalbi, şakşuka, çiğ köfte, kalem böreği ve mücver gibi yemekler öneriliyor.