Somer Şef'in itirafları gündeme oturdu çalıştığı ilk iş deneyimini anlattı. İç Sızlatan Sözler!

Acun Ilıcalı tarafından TV8 Ekranında yayınlanan MasterChef Türkiye adlı programda Somer Şef yani Somer Sivrioğlu Türkiye'de oldukça büyük ses getirmişti. SOMER ŞEF'in itirafları gündeme oturacak türden oldu

Somer Şef'in itirafları gündeme oturdu çalıştığı ilk iş deneyimini anlattı. İç Sızlatan Sözler!
Yayınlanma Tarihi : 09 Nisan 2021 23:50

TV8'de yayınlanan MasterChef Türkiye'nin Jüri üyesi Somer Sivrioğlu, yarışmada kaybettiği için üzülen Büşra isimli yarışmacıya kendi hayatıyla ilgili bir deneyimini anlatarak destek oldu.

"Tek Hayalim Kendi Restoranımı Açmaktı"

Tek isteğinin kendi restoranını açmak olduğunu söyleyen Somer Şef, yaşadığı zorluk ve sıkıntılar nedeniyle vazgeçmek olduğu esnada tüm hayatının değiştiğini söyledi. Avustralya'nın en önemli yemek yazarının geldiğini ve kaderinin değiştiğini ifade etti.

Zaman zaman yarışmacıları motive etmek için kendi hayatlarında yaşadıkları zorlukları anlatan şefler, vazgeçmemenin ne denli önemli olduğunu hep vurguluyor. MasterChef'in jüri üyesi Somer Sivrioğlu, Kaybettiği için ağlayan yarışmacı Büşra'ya, Kaybettiği için gözyaşı dökmemesi gerektiğini söyleyerek ilk iş deneyimi hakkında kısa bir hikaye anlattı.

Dönüm Noktası

Avustralya'ya ilk gittiğinde 10 sene çalıştığını söyleyen Somer Şef, tek isteğim bir gün kendi restoranımı açmaktı dedi. Çalışmaya başladığı ilk gece 3 tane rezervasyon olduğunu söyleyen Somer Şef, rezervasyonlardan 2'si geldi, oturdu ancak geri çıktı. Geriye 1 masa kalmıştı onun siparişini getirmek için mutfağa gittiğimde  da kaçmıştı ilk hafta toplamda 4 müşteri geldi dedi. Aradan 3 ay geçmesine rağmen müşteri gelmediğini belirten ve restoran açabilmek için hayatı boyunca biriktirdiği tüm paranın bittiğini söyleyen Sivrioğlu, vazgeçmeyi düşünüyordum ama bir gün oranın en  önemli yemek yazarları geldi ve hayatımın dönüm noktası oldu dedi.

Kaybettiğinde ya da bıraktığında değil vazgeçtiğinde yenilirsin diye Somer Sivrioğlu, Üniversiteyi okuduktan sonra Yüksek lisans yapmak için Avusturya'ya gittiğini ve "Efendy" isimli ilk restoranını da burada açtığını Türk mutfağına özgü lezzetleri sunarak bugünlere geldiğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.