• BIST 104.249
  • Altın 164,062
  • Dolar 3,9740
  • Euro 4,6662
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 13 °C

“Son 20 Yıldır Meme Kanserinde 2 Katından Fazla Artış Var”

“Son 20 Yıldır Meme Kanserinde 2 Katından Fazla Artış Var”
VM Medical Park Bursa Hastanesi'nden Op. Dr. Turay Yazıcı, son 20 yılda meme kanserinde 2 katından fazla artış olduğunu söyledi.

VM Medical Park Bursa Hastanesi'nden Op. Dr. Turay Yazıcı, son 20 yılda meme kanserinde 2 katından fazla artış olduğunu söyledi.

VM Medical Park Bursa Hastanesi tarafından düzenlenen meme kanseri farkındalık paneli yoğun ilgi gördü. Hastanenin konferans salonunda gerçekleşen panelde katılımcılara seslenen Op. Dr. Turay Yazıcı, meme kanserinde erken teşhisle kanserden tamamen kurtulmanın mümkün olduğunu söyledi. Yazıcı, "Sağlık Bakanlığı'nın ve tüm dünyanın meme kanseri çalışmalarına rağmen evre sıfırda halen yüzde 5'lerde hasta yakalayabiliyoruz. Erken evre meme kanseri, evre 1 için yüzde 30'larda evre 2 için yüzde 70'lere kadar çıkmıştır. Bu durumda evre ne kadar düşükse yüzde yüzlere kadar tedavi yapma şansı yüksek. Çevremize ve kendimize bu şansı vermemiz gerekiyor" dedi.

Son 20 yıldır meme kanserinde 2 katından fazla artış olduğunu belirten Yazıcı, "Türkiye'de meme kanseri görünme oranı yüzde 23'tür. Ortalama yaş 51 iken en çok artış ise 45 ile 49 yaş arasında artış vardır. Aslında erken tanı korunma açısından risk faktörlerini çok iyi bilmemiz gerekiyor. Yüzde 5-10 arasında meme kanseri aileseldir. Aynı aileden meme kanseri olanların ailesel kanser olma riskleri yüksek bunların daha özel takip, tedavilerinin yapılması gerekiyor. Evvela kadınlar kendi memelerini tanımalı, memelerini kontrol etmeliler. Memelerindeki değişiklikleri, kitleyi ilk kendileri fark edebilirler. Herhangi bir şey fark etmeseler de aralıklı periyotlarla doktor kontrolünden geçsinler. Yaş 35-40 olduğunda ise ilk mamografi çekilmeli, 40 yaşından sonra yıllık muayene, mamografi ve ultrasonografi kontrollerine devam edilmelidir" diye konuştu.

Maksatlarının meme kanserini erken yakalamak olduğunu belirten Yazıcı, "O zaman meme kanseri yüzde yüz tedavi edilebiliyor. "Yakınlarımda meme kanseri yok, bende olmaz" demek yanlıştır. Çünkü meme kanseri yüzde 90 oranında tesadüfen olur. Ailevi meme kanseri ise yüzde 10'u geçmez. Aynı soyda birden fazla meme kanseri, ailede genç yaşta meme kanseri var ise bu kişilerin dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle ailelerinde genç yaşta meme kanseri olan kişilerin kanser taramalarına o ailede çıkan kanser yaşından 10 yıl önce başlamak gerekiyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim