Son 3 Ayda Yapılan 16 Seçim Anketinden Çıkan Sonuçlar Bomba! AK PARTİ ve CHP İle Ali Babacan'ın..

Son 3 Ayda Yapılan 16 Seçim Anketinden Çıkan Sonuçlar Bomba! AK PARTİ ve CHP İle Ali Babacan'ın..

Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu parti kurduktan sonra AK PARTİ oylarında bir düşüş yaşanacak mı herkes merak ediyordu. 16 Seçim Anketinden gelen sonuç çok çarpıcı çıktı...

Türkiye'de 2023 öncesinde bir erken seçim yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. İlk kez böylesine çekişmeli ve 1 puanın bile önemli olduğu bir seçim yaşanacak.

Mevcut iktidar ortakları AK PARTİ ve MHP hiç bir ankette yüzde 50'yi neredeyse yakalayamıyor. Yakaladıkları anketler elbette var.. Ancak 16 anketin ortalaması incelendi. Yaklaşık 3 ay içerisinde yapılmış olan bu anketlerde AK PARTİ ve MHP yüzde 50 0y oranına ulaşamazken başını CHP'nin çektiği İyi Parti ve Millet ittifakı ortakları da yüzde 50'yi bulamıyor.

Hatta Kapatılması gündemde olan HDP'nin baraj altında kalma riski bile var. Böyle bir durumda HDP baraj altında kalırsa Doğu ve Güneydoğu'daki tüm milletvekili koltukları AK PARTİ'ye geçebilir. Buda tıpkı 2002 yılında olduğu gibi AK PARTİ'nin mecliste güçlü bir şekilde temsil gücünü elinde bulundurmasını sağlayabilir..

Muhalefet cephesinde ise farklı değerlendirmeler yapılıyor.

Haber3 ve Muhalif Medyada yer alan habere göre : Son üç ayda 16 anket şirketinin yayınladığı sonuçların ortalaması ortaya çıktı buna göre AK Parti %36.3, CHP %24.8, İYİ Parti %12.7, MHP %9.6, HDP %9.9 seviyesinde bulunuyor. 2018 yılında yapılan seçimlerde ise AK Parti %42.56, CHP %22.64, HDP %11.7, MHP %11.1, İyi Parti %9.96 oy almıştı. AK Parti ve MHP’den oluşan Cumhur ittifakının 2018’de oyu %53.66 iken son 3 ayda yapılan anketler kıyaslandığında bu oran %45.9’a düşmüş gözüküyor..

Bu anketlerle ilgili açıklamalarda bulunan Metropoll Araştırma yöneticisi Özer Sencar, “AK Parti ve Tayyip Erdoğan özellikle uyguladıkları ekonomi politikaları ve dış politika nedeniyle kendi kendisini yıprattı. Yani AK Parti’nin 24 Haziran’da oyu %42 idi. Şu anda %30 buraya inmesi iktidarın halk tarafından benimsenmeyen politikaların sonucu oldu” değerlendirmesinde bulunuyor.

Bu anketlerde en çok dikkat çeken detay ise Ali Babacan Liderliğinde Kurulan Deva Partisi'nin en yüksek oy oranı olarak yüzde 3 gibi rakamları bulabildiği...

Muhalif basına bakıldığında ise Ali Babacan yüzde 15 civarı bir oy alacakmış havası estiriliyor...