Son Anket Açıklandı AKP ve MHP seçmeni damga Vurdu

Son Anket Açıklandı AKP ve MHP seçmeni damga Vurdu

Aksoy Araştırma tarafından yapılan son anket sonucu paylaşıldı. Katılımcılara sorulan soruya AKP ve MHP'li katılımcıların verdiği cevap epey dikkat çekti. AKP ve MHP seçmeninin görüşü diğer tüm partilerin seçmeninden farklı...

Montrö Bildirisi Cumhuriyet gazetesi aracılığı ile paylaşılmıştı. Paylaşılan bildiri nedeniyle 104 emekli amiralle alakalı olarak tutuklanma kararı alınmış ve ifadeleri alınmıştı. Saat 23.00'te yayınlanan bildiri bir anda galeyana neden olmuş ve bir darbe girişimi olarak değerlendirilmişti. Nisan ayında da Aksoy Araştırma'nın yaptığı Türkiye Gündemi anketinde bu konu odağa alındı. Katılımcılara bildiri hakkındaki görüşleri soruldu.

Neredeyse yarı yarıya...

Gündemi en fazla meşgul eden ve hala konuşulan yüz dört emekli amiralin Montrö bildirisi ile alakalı olarak vatandaşların görüşleri öğrenildi. Seçmen seçmen de ayrılan anket sonucuna göre vatandaşların yüzde 58,9'u bildirinin emekli amirallerin güvenlik endişelerini kapsadığı bir bildiri olduğunu düşünüyor. Kalan yüzde kırk bir virgül bir vatandaş ise yüz dört emekli amiralin bildirisini darbe iması olarak nitelendirdi.

Anketin detayına bakıldığında ise katılımcılara sorulan 104 emekli amiralin siyaset gündeminde oldukça yer alması ile bildiri ile alakalı olarak sizin görüşünüz aşağıdakilerden hangisidir sorusuna AKP ve MHP seçmeninin görüşü damga vurdu.

AKP ve MHP'lilerin çoğu bildirinin darbe iması içerdiğini düşünüyor

Siyasi partilerden sadece AKP ve MHP seçmeni yayınlanan bildirinin bir darbe girişimi olduğunu düşünüyor. Buna göre AKP'li vatandaşın yüzde altmış ikiden fazlası bildirinin darbe iması taşıdığı görüşünde. Diğer yandan AKP'li seçmenlerin yüzde 37,3'ü ise amirallerin bildirisinin güvenlik konusundaki görüşünü kapsadığını düşünüyor.

Diğer yandan MHP seçmeni de neredeyse aynı oranlarda görüş bildirdi. Buna göre emekli amirallerin bildirisinin darbe iması içerdiğini düşünen MHP seçmeninin oranı yüzde 65,1 ancak bunun bir güvenlik bildirisi olduğunu düşünenleri oranı da yüzde 34,9.

Diğer partilerde durum ne?

Diğer partilerde ise bildirinin güvenlik endişesi taşıyan bir görüş olduğunu düşünen CHP'lilerin oranı yüzde 86,9 iken, aynı görüşü belirten HDP'li seçmenlerin oranı yüzde 81,2 ve İYİ Partililerinde yüzde 83,3'ü bildirinin yalnızca bir güvenlik endişesi olduğunu düşünüyor.