Son Anket Sonuçları Geldi: Yüzde 61.8 Hükümeti Başarısız buldu

Son Anket Sonuçları Geldi: Yüzde 61.8 Hükümeti Başarısız buldu

Son anket sonuçları açıklanınca herkes şaşırdı. Vatandaşın yüzde altmış biri resmen hükümeti başarısız buldu! Anket sonuçlarını yayınlayan kuruluştan bakın ne detaylar daha geldi? Kamuoyu bu sefer...

Saros Araştırma Mart ayında Türkiye Gündemi ve Siyaset başlıklı anketinin sonucunu paylaştı. 3042 kişi ile görüşülerek yapılan anketin sonucunda ilginç bir tablo ortaya çıktı...

Saros Araştırma tarafından düzenlenen anket hem yüz yüze hem de Catı isimli bilgisayar destekli telefon anketi üzerinden gerçekleştirildi. Ortaya çıkan sonucu paylaşan Saros, ilk olarak vatandaşlara ülkenin en büyük sıkıntısının ne olduğunu sordu. Ankete gelen cevaplar yüzdeye bölündüğünde ise yüzde 30.6 oranında kişi ekonominin en büyük sorun olduğunu dile getirdi. 

En büyük sorun ekonomi...

Vatandaşlara göre ülkenin en büyük ikinci sıkıntısı ise dünyayı etkisi altına alan koronavirüs. Koronavirüsü en büyük sorun olarak gören ve ikinci sıraya yerleşmesini sağlayan vatandaşların oranı ise yüzde 29.8. Diğer tarafta ise yüzde 14.5 oranında kişi en büyük sorunun işsizlik olduğunu düşünürken, yüzde 6.2lik kesim yargı ve adalet sistemini, yüzde beşlik kesim muhalefeti, yüzde dördü eğitimi,  yüzde 1.6'lık kesim sağlığı, yüzde 0.8'i terörü, yüzde 0.2'si ise Suriyelileri en büyük sorun olarak gördüklerini dile getirdiler.

Anket sorularına göre bu büyük sorunu çözebilecek olan partiyi de seçmenler işaretledi. buna göre katılımcıların yüzde 32.2'si AKP'nin bu soruna çözüm üretebileceğini düşünürken, yüzde 19'u CHP'yi, yüzde 12.1'i ise HDP'yi işaretledi.

Hükümet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başarısı...

Katılımcılara hükümetin performansı da sorulduğunda 3042 katılımcının yüzde 61.8'i hükümeti başarısız bulduğunu belirtti. Yüzde 38.2 oranındaki katılımcı ise hükümetin performansını başarılı buldu.

Diğer bir soru olan genel anlamdaki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başarılı olup olmadığı sorusuna ise yüzde 57.7 oranında başarısız, yüzde 42.3'ü ise başarılı bulduğu yanıtı verildi.

Parlamenter sisteme geri dönülmeli mi?

Diğer bir soru ise Türkiye'deki Cumhurbaşkanlığı Hükûmet sisteminin kalması mı yoksa eski sistem olan parlamenter sistemin geri getirilmesi konusunda farklı yanıtlar geldi. Buna göre ise  eski parlamenter sistemi geri isteyenlerin oranı yüzde 59.3 olurken, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin devam etmesi gerektiğini ise yüzde 40.7  oranında kişi istediğini belirtti.