Son dönemlerde sıklıkla bahsedilen konulardan olan deizm nedir?

Son dönemlerde sıklıkla bahsedilen konulardan olan deizm nedir?

Son yıllarda deizm oldukça yaygınlaşmaya başladı. Deizm hakkında doğru bilinen yanlışları açıklıyoruz. Deizm...

Son yıllarda deizm oldukça yaygınlaşmaya başladı. Deizm hakkında doğru bilinen yanlışları açıklıyoruz. Deizm ile ilgili ilk söyleyeceğimiz şey bunun bir din olmadığıdır.

Deizm konusu açılınca insanlar, bunun yeni bir din olduğu algısına kapılıyor. Ancak deizm bir diğer ismi ile yaradancılık demek. Yani Tanrının bir yaratıcının varlığına inanma ama dinlere inanmama halidir.

Tanrı Evreni Yarattı Ancak Sonrasına Dahil Olmadı

Deistler, mantık yolu ile inançsal bilgiye ulaşılabileceğini bunun için herhangi bir dine dahil olmaya gerek olmadığını düşünürler. Bir yaratıcının varlığını kabul eden deistler, evreni yarattıktan sonra Tanrının herhangi bir şekilde evrene müdahale etmediğini ve dinlerin yine insan aklı ile ortaya çıktığını düşünürler. Deizm dinlerin varlığını reddeder.

İlk 17. yy.'da Ortaya Çıktı

Tanrı varlığına inanılan deizm kavramı ilk olarak, 17. yy.'da İngiltere'de ortaya atılmıştır. Kim tarafından ve nasıl çıktığı bilinmeyen deizm de, Tanrının insanlarla din vasıtasıyla iletişim kurmadığını düşünürler. 

İnsan olarak yaşamanın temel ilkesi olan iyilik ve ahlak kavramlarını benimsemek için herhangi bir dine bağlı olmaya gerek olmadığını savunan deistler, bunu insanın akıl yolu ile kavrayabileceğini destekler. Dinlerle beraber din insanlarını ve kutsal kitapları da reddeden deizm, evrime karşı bir argüman koymaz. 

Dinlerin belirli kişiler vasıtasıyla kitleleri istenilen noktaya sürüklemek ve yönetmek için ortaya atıldığını düşünen deistler, din kavramı ortaya çıktıktan sonra dünyanın daha karmaşık hale geldiğini düşünüyor.