Son Seçim Anketi Açıklandı buna göre Meclisin İki Kritik Partisi Baraj Altında Kalıyor

Erken seçim iddiaları gündemden düşmezken Aksoy araştırma siyaset dünyasını sarsacak bir anket yayınladı.

Son Seçim Anketi Açıklandı buna göre Meclisin İki Kritik Partisi Baraj Altında Kalıyor
Yayınlanma Tarihi : 04 Haziran 2021 18:36

Muhalefet her ne kadar erken seçim  talebinde bulunuyor olsa da muhalefette de bir yükseliş gözlemlenemiyor. AKP ve MHP oyları erimeye devam ederken muhalefet ise yerinde sayıyor. Yayınlanan bir çok ankete göre ise şaşırtıcı bir durumla karşı karşıya toplum. 

Kararsızların sayısı hiç olmadığı kadar artmış durumda. Belirleyici unsur kuşkusuz kararsız seçmenlerin oy tercihi olacak.

Bu kapsamda Türkiye tarihinde görülmemiş bir seçmen kitlesiyle karşı karşıya siyaset dünyası. Yapılan çoğu ankette kararsızların oranı yaklaşık yüzde 20 civarında görünüyor.

Kararsız seçmenler böylesine artış gösterirken yapılan son ankette ise meclisin en kritik partilerinden olan HDP ve MHP'nin baraj altında kalacağı gözüküyor.

SEÇİM BARAJI HAZIRLIĞI KİMİN İÇİN?

Öte yandan iktidarın yeni bir seçim sistemi değişikliğine gitmek istediği biliniyor. Buna göre seçim barajı yüzde 5'e çekilecek. Hali hazırda yüzde 10 olan barajın MHP için mi değiştirileceği ise bilinmiyor..

Öte yandan CHP'ye yakınlığıyla bilinen Gerçek Gündem internet sitesinde konuyla ilgili de bir haber yayınlandı.

Aksoy Araştırma'nın sonuçlarına göre; “Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna seçmenlerin yüzde 15,5’i ‘kararsız olduğunu’, ‘belirtmek istemediğini’ ve ‘oy kullanmayı düşünmediğini’ söyledi.

304447-670x372-001.jpg

Araştırma sonuçlarında kararsızlar dağıtıldıktan sonra Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 41,4 olurken, Millet İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 41 seviyesinde görüldü. 
 
Parti bazında bakıldığında Cumhur İttifakı'nda olan AKP yüzde 32,3 oy alırken, diğer ortak MHP ise  yüzde 9,1 oy alarak baraj altı kaldı.

Millet İttfakı'nda yer alan CHP yüzde 26,3 oy alırken, İYİ Parti'nin oyu ise yüzde 13 olarak açıklandı.

Her iki ittifakın dışında olan HDP’nin oy oranı ise yüzde 9,9'da kalarak barajı geçemedi.

Öte yandan araştırmada, DEVA Partisi’nin oy oranı yüzde 2,5, Saadet Partisi’nin oy oranı yüzde 1,7 Gelecek Partisi’nin oy oranı ise yüzde 1,3 oldu.

Kaynak: Gerçek Gündem - Ulusal Post

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.