Son seçim anketi geldi! Meclisin kilit partileri yok olup gidiyor

Son seçim anketi geldi! Meclisin kilit partileri yok olup gidiyor

Erken seçim ile ilgili anket sonuçlarında ilgi çekici sonuçlar gözlemlendi. Yapılan kamuoyu araştırma anketlerinin sonucunda meclis partilerinin oylarında büyük düşüş var. İşte anket sonuçları ve analizler…

MAK Danışmanlığın gerçekleştirdiği son anket sonucunda meclisteki partilerin çoğunun baraj altında kaldığı gözlemlendi. Anket sonucuna göre vatandaşlar artık farklı partilere umut bağladı. Meclisteki partilerin oy oranı yerlerde...

Cumhur İttifakı büyük düşüş yaşadı

MAK Danışmanlık gerçekleştirdiği son kamuoyu araştırma anketinde özellikle Cumhur İttifakı’nın oyunun oldukça düştüğü gözlemlendi.

Son seçim anketi gösteriyor ki, kararsız seçmen dağıtıldığında Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde elliyi göremiyor. Buna göre AKP’nin oy oranı %37 olurken MHP ise %8,8 ile ittifakın oy oranını düşürdüğü görüldü.

CHP ise yapılan anket sonucunda yüzde 24,8 oranında oy alarak AKP’den sonraki sıraya yerleşti. Kararsız seçmenlerin oranı yüzde 10.5 iken İYİ Parti yapılan oylamada %11.2 oranında üçüncü sıradaydı.

En büyük sorun ekonomi

Araştırmada katılımcılara yöneltilen ülkedeki en büyük sorunun ne olduğu soruldu. Adalet, ekonomi ve pandemi şıklarından en fazla seçileni ise %43 ile ekonomi oldu. Vatandaşlar en öncelikli ve büyük sorunu ekonomi olarak görürken %17 ile pandemiyi ikinci büyük problem olarak belirledi. Adalet ve sosyal sorunlar ise yüzde on ile en fazla önemli olan üçüncü sorun oldu.

Katılımcıların yüzde kırk yedisi ise erken seçime gidilmesini istiyor.