Son Seçim Anketinde 3 partinin barajı geçmesi şaşkına çevirdi tüm partiler eriyor biri hariç...

MAK Danışmanlık tarafından yayınlanan Haziran ayı kamuoyu seçim anketi sonuçları şaşırttı. Yüzde onluk seçim barajı uygulaması sonucunda seçim anketinde barajı geçebilen parti sayısı sadece üç oldu...

Son Seçim Anketinde 3 partinin barajı geçmesi şaşkına çevirdi tüm partiler eriyor biri hariç...
Yayınlanma Tarihi : 03 Temmuz 2021 02:46

Yeni seçim anketi sonuçları yayınlandı, MAK Danışmanlık'ın açıkladığı sonuçlarda barajı geçen üç parti dikkat çekti...

Barajı aşabilen parti sayısı üç  oldu

Haziran 2021 tarihinde yapılan Gündem Araştırması sonuçlarını yayınlayan şirket, vatandaşa "Bu hafta seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" sorusu yöneltildi. Vatandaştan gelen cevaplar ise şaşırttı. Otuz büyükşehir olmak üzere toplamda elli bir ilden 2850 kişiye sorulan seçim sorusunun sonucunda en fazla oyu alan Adalet ve Kalkınma Partisi oldu. Seçmen sayısının yirmi binde birine denk gelen oranda bakıldığında seçim anketi sonucunda barajı geçen üç parti var. Anket çalışmasını gerçekleştiren şirket, sonuçların araştırmayı yapanların kendi isteğini değil kamuoyu fikirlerini yansıttığını belirtirken, kararsız oyların matematiksel dağılımının da fikir verme amacında olduğunu açıklamasına ekledi. 

Oy sıralaması nasıl oldu?

Bakıldığında kararsızlar dağıtılmadan AKP'nin aldığı oy oranının yüzde 31,4, dağıtıldıktan sonra ise yüzde 34,3 olduğu görüldü. CHP'nin oy oranı kararsızlar dağılmadan önce yüzde 20,94 olarak yansırken, kararsızlar dağıtıldığında bu oran yüzde 23'e yükseldi. İYİ Parti ise en fazla oy alan üçüncü parti olurken kararsızlar dağıtılmadan yüzde 12,45 ve dağıtıldıktan sonra ise yüzde 13,6 oy aldığı gözlemlendi. Dördüncü parti ise HDP olduğu görüldü ve HDP kararsızlar dağıtılmadan önce yüzde 8,45, dağıtıldıktan sonra ise 9,2 oranında oy aldığı kaydedildi. HDP'nin arkasından gelen MHP ise yüzde 7,5 ile 8,4 oranlarına oy topladı. 

Gelecek Partisi DEVA'yı geçti

AKP'den kopan iki yakın partiden DEVA partisi başka anketlerde önde giderken son yayınlanan ankette Gelecek Partisi'nin arkasında kaldı. Kararsız oylar dağıtıldığında DEVA'nın oy oranı yüzde 2,20 iken Gelecek Partisi'nin oy oranının yüzde 2,80 olduğu gözlemlendi. Saadet Partisi ise yüzde 1,8 oy alabildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.