Son Seçim Anketine Göre AKP'nin bir zamanlar güçlü olduğu o bölgede CHP yükselişe geçti!

Son Seçim Anketine Göre AKP'nin bir zamanlar güçlü olduğu o bölgede CHP yükselişe geçti!

Yeni bir seçim anketi yayınlandı. Yayınlanan Seçim anketine göre AKP'nin bir dönem güçlü olduğu bölgelerde CHP yükselişe geçti.

Bugüne dek AKP Tüm girdiği seçimlerde Bir çok bölgede üstünlük sağlıyordu. CHP ise genelde Ege bölgesinde üstünlük sağlayan bir partiydi. Ancak durum çok değişti.

Gazete Duvar adlı sitede yer alan habere göre CHP artık AKP karşısında yükselişe geçen bir parti oldu. 31 Mart Yerel seçimlerde bir çok büyükşehir belediyesini CHP ve İyi Parti ittifakı kazanmış AKP tüm kalelelerini neredeyse kaybetmişti.

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, yaptığı bir saha araştırması ile Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’ndeki seçmenin siyasi tercihlerini masaya yatırdı. Yapılan araştırma sonucuna göre Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde AKP düşüşe geçerken Ana muhalefet partisi CHP yükselişe geçti.

Yapılan anket  18-25 Ocak 2021 tarihleri arasında Diyarbakır, Urfa, Mardin, Van, Batman, Muş, Bitlis, Kars, Ağrı, Bingöl illeri ve bu illere bağlı 15 ilçedeki 1507 hanede yüz yüze görüşme şeklinde gerçekleştirilmiş.

Bu ankette halkın en büyük sorununun ekonomi olduğu ortaya çıkarken HDP'nin kapatılması konusunda da bölge halkının görüşü soruldu buna göre yüzde 71,8’i HDP'nin kapatılmasını “olumsuz” değerlendirirken; toplamda yüzde 9,5’i “olumlu” bulduğunu, yüzde 18,6’sı ise “kararsız” olarak tercihte bulundu.

Olası bir seçimde eskiden AKP ve HDP yarışırken şimdi bölgede AKP'nin iki güçlü rakibi olacak. Biri HDP diğeri ise CHP... 

İlgili Haberler