Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan Duyuru! Sadece SMS ya da E-Devlet Başvurusu Yeterli Olacak

E-devlet üzerinden başvurular kabul ediliyor, hatta SMS aracılığı ile başvurmak mümkün. Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan yapılan duyuruya göre sigortalı olmak kolaylaşıyor. Kapsamı değişti artık çok daha basit olacak...

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan Duyuru! Sadece SMS ya da E-Devlet Başvurusu Yeterli Olacak
Yayınlanma Tarihi : 23 Haziran 2021 13:30

SMS ile bile başvuru yapılabiliyor, ev hizmetlerinde çalışanlar da artık sigortalılık için başvuru yapabilecek. Ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılık için iki farklı başvuru seçeneği bulunuyor. İşte detaylar...

Sosyal Güvenlik Kurumu, ev işlerinde çalışanlara yönelik olarak resmi twitter hesabından bir video yayınladı. Bildiri niteliğindeki videonun içeriğinde ayda on gün ya da daha az ev hizmetleri işi yapanların ilinde bulunan sosyal güvenlik müdürlüklerine ya da sosyal güvenlik merkezlerine başvuru yapması gerekiyor. On günden daha az süre ev hizmetlerinde çalışanlar ise e-devlet kapısından ya da SMS aracılığı ile sigorta için başvuru yapabilecek.

Ev hizmeti kapsamına ne giriyor?

Ev hizmetleri ise genel olarak ev içi işlerin ev halkı tarafından biri değil de üçüncü bir kişi tarafından yapılmasına denmektedir. Bu hizmetlerin içerisine, yemek yapmak, bulaşık yıkamak, evin alışverişini yapmak, temizlikle ilgilenmek, ütü yapmak, çamaşır yıkamak ya da bahçe ile ilgilenmek gibi işler bulunuyor. Ayrıca küçük çocuk ile yaşlı ya da özel bir bakım ihtiyacı olanlar için ev halkı haricindeki birinin bu kişilerle ilgilenmesi de ev hizmetleri kapsamına giriyor.

Çocukların, özel bakım ihtiyacı olanların ya da yardıma muhtaç yaşlıların sadece evde değil, hastanede ya da bakımevi gibi yerlerde bakımının sağlanması da ev hizmetlerinden sayılıyor. Evin içerisinde bulunan üçüncü dereceden akrabaların işleri ev hizmetinden sayılmıyor.

Sigorta kapsamı ne?

Sigortalılık hakkı için ise ay içerisinde on gün sınırı bulunuyor. On günden az süreli çalışanların kapsamı  iş kazası ve meslek hastalığı yönünden sigortalı olmasıyla beraber primlerinin ise çalıştıran kişi tarafından ödenmesi söz konusu. Sigortalılar istekleri halinde ay sonu gelene dek uzun vadeli emeklilik ile genel sağlık sigortası primlerini ödeyebilirler.

Ay içerisinde on günden fazla ev hizmeti verenler için ise çalışanların primleri işverenler tarafından kolay işverenlik uygulaması ile ödenecek.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.