Soyduğunuz Elma Kabuklarını böyle değerlendirin o sorunu geçirir ve..

Soyduğunuz Elma Kabuklarını böyle değerlendirin o sorunu geçirir ve..

Elma yaz kış en sevilen meyvelerden. Ancak kabuklarını soyduktan sonra genelde çöpe atarız! Oysa işin sırrı meğer kabuğundaymış..

Elma Sağlığımız Açısından oldukça yararlı bir meyvedir. Rafları süsleyen elmalar çeşit çeşit satılır. Benim en çok sevdiğim elma türü ise yeşil elmalardır.

Ki zaten bilim insanları da yeşil elmanın daha yararlı olduğunu söylerler. Yapılan araştırmalar sonrasında elma kabuklarının da en az kendisi kadar yararlı olduğu kanıtlanmıştır:

Peki Elma kabuklarını nasıl değerlendirebiliriz? Elma kabuklarıyla neler yapabiliriz. Ulusalpost sayfalarında genelde besinlerin kullanım alanlarıyla ilgili bilgiler vermeye uzun zamandır devam ediyoruz. Şimdi çöp diye attığınız elma kabuklarından yapabileceğiniz mucizeleri sizlerle paylaşacağız:

Elma kabuğuyla veya kurumuş elma kabuklarından harika bir kış çayı yapabilirsiniz. Aynı zamanda lekeleri temizlemek için kullanabilirsiniz. Soyduğunuz elmanın kabuklarını evet yanlış duymadınız sadece yüzünüzde 5 dakika bekletince yorgunluğunuz gider ve cildiniz tazelenir.. 

Kabukları bile rendelemiş olduğunuz elmayı cildinizde 20 dakika sürüp beklettikten sonra cildiniz yumuşacık olur

Kanser hücrelerinin üremesini engelleyen elma kabuğu cilde sürüldüğünde deriyi gerginleştirmeye yarar ve kırışmaları önler

Elma kabuğunu kaynatıp içerseniz göğsü yumuşatır ve balgam söktürmeye yarar..

Bunun için yapmanız gereken tarif ise şu şekildedir..

Bir elmayı elinize alın kabuğunu soyun ardından bir kaçda çekirdeğini ekleyin. Birazcık ıhlamur ve bir iki adet karanfil bir adet tarçın kabuğu bir dilimde limon ekleyin. Hepsini kaynatarak balla karıştırıp sıcak olarak için... 


Şekere bile iyi gelen bu tarif obeziteyle mücadeleye katkı sağlar Kas erimesini engeller. Diş sağlığı için faydalı olan bu içecek mide dostu bir tarif olup aynı zamanda grip ve soğuk algınlığı olmak üzere bir çok hastalığa karşıda korur..