Soyduğunuz elmanın kabuklarını çöpe atmayın kaynatılıp içildiğinde o sorunu bitirir

Elma Gerçekten harika bir meyve Ancak kabukları çok daha yararlı çıktı. Üstelik sağlık açısından faydalı. Hatta Patates cipsi yerine geçecek cips bile yapılabilir Ayrıca Sağlık açısından Bakın ne gibi etkisi var.

Soyduğunuz elmanın kabuklarını çöpe atmayın kaynatılıp içildiğinde o sorunu bitirir
Yayınlanma Tarihi : 17 Mart 2021 09:00

Elmayı ister taze olarak yaş olarak tüketin isterseniz kurusunu tüketin her türlü lezzetli bir meyve. Doğamızda bolca bulunan elma gerçekten şifa deposu bir yiyecek.

Günde bir adet elma yemek bir çok hastalığa karşı koruyor. Elmanın bir çok çeşidi var. Yeşil elmanın en faydalı olanı olduğu söyleniyor genelde.

Kilo vermek isteyenlerin de vazgeçilmezi olan elma böylesine değerliyken herkesin yaptığı bir yanlış var. Kabuklarını soymak. Elmayı kabuğuyla tüketmek çok daha faydalı.

Kabuklarını soyuyor ve onları çöpe atıyoruz. Oysa bu son derece yanlış bir uygulama çünkü elma kabuklarının harika bir faydası var.

Bu bilgiyi öğrenince artık çöpe atmaktan vazgeçecek ve sizde deneyeceksiniz.

Balgam Söktürmek için Elma Çayı : Elma kabukları ile yapılan çay, hem göğüsü yumuşatır, hem de, balgam söktürtürür.

Elmanın kabuklarını soyun, İçine biraz tarçın, zencefil ve karanfil atılır.

10 dak demlendirdikten sonra, için. Belki de en rahatsız edici hallerden biridir sürekli öksürük. Eğer gıcık haline gelen öksürüğünüz varsa bu karışımları deneyin

. Gıcık haline gelen öksürüğü geçirmek için bu doğal karışımlardan faydalanabilirsiniz... 

Görüldüğü gibi Elma Kabuğunun şaşırtıcı bir faydası var. Bu tarihi denediğinizde işe yaradığını sizde göreceksiniz. 

AYRICA elma kabuğunu kullanmak için farklı yollarda bulunur. Bunlardan bazıları şunlardır.

Elma kabuğu meyvesi oranında güçlü oranda antioksidan barındırır. Ayrıca elmadaki C vitamininin yarısı da büyük ölçüde kabuğunda bulunur . Eğer Elmayı kabuğuyla tüketmeyi sevmiyorsanız elma kabuğundan reçel yapabilirsiniz. Bir diğer seçenek de elma kabuğundan sağlıklı bir cips elde etmek.

Kuşkusuz abur cubur sınıfında yer alan cipsler zararlıdır.

Elma kabuğundan yapacağınız cipslerle sağlıklı bir abur cubur elde edebilirsiniz.

Elma kabuğundan cips peki nasıl yapılır?

Gerekli malzemelerimiz 2 adet elmadır. Yarım da limon. İlk olarak elmaları ince ince cips gibi dilimleyin. Üzerine limon suyu damlatın 2 damla kadar. Sonrasında iyice yayın. Limon elmaların kararmasını önlemektedir. Devamında yağlı kağıt serdiğiniz tepsiye elmaları dizin ve üzerine tarçın serpiştirin. Yaklaşık 100 derecelik fırında 1 saat kadar tutunuz. Bu işlemle birlikte evinizi mis gibi bir koku saracaktır. Nefis elma kuruları yapacaksınız. Yemesi öyle keyifli olacak ki :)))

İlgili Haberler