• BIST 99.601
  • Altın 239,824
  • Dolar 5,6307
  • Euro 6,3722
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 16 °C

Soylu : Millet bize görev verdi

Soylu : Millet bize görev verdi
İçişleri Bakan Soylu, "Özellikle 15 Temmuz'dan sonra millet bize Türkiye'yi bu darbe üreten sistemden, darbe anayasaları bakiyelerinden kurtarma görevi verdi." dedi

MARDİN (AA) - Beraberinde AK Parti Mardin milletvekilleri Orhan Miroğlu ve Ceyda Bölünmez Çankırı ile Mardin'in Kızıltepe ilçesinden Nusaybin'e gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir düğün salonunda AK Partililer ile bir araya geldi.

Soylu, burada yaptığı konuşmada, AK Parti'nin 2002 yılından bu yana ülkeye önemli hizmetler sunduğunu söyledi.

"Hızlı karar alabilen bir sistem öneriyoruz"

Yapılan hizmetlerin artarak devam etmesi için yeni bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu aktaran Soylu, şöyle konuştu:

"Özellikle 15 Temmuz'dan sonra millet bize bir görev verdi. Milletimiz bize Türkiye'yi bu darbe üreten sistemden, darbe anayasaları bakiyelerinden kurtarma görevi verdi. 16 Nisan'da milletimizin önüne bir teklifle gidiyoruz. Biz Türkiye'ye açıkça ifade etmek istiyorum ki güçlü ve bağımsız bir parlamentoyla gidiyoruz. Yürütmeyi tam anlamıyla denetleyen, Cumhurbaşkanına 'evet ben bu yürütmeyi seninle birlikte görev arkadaşlarına yüklüyorum ama sorumluluğu sana yüklüyorum' diyen bir anlayışla ortaya koyan ve koalisyonlara, bu ülkede istikrarsızlığın önünü açabilecek yapılara izin vermeyen, hızlı karar alabilen bir sistem öneriyoruz."

Muhalefetin bir takım ithamları ve yalan yanlış benzetmelerinin olduğunu belirten Soylu, bunların hiçbirinin doğru ve dayanağı olmadığının altını çizdi.

Soylu, hala eski Türkiye'nin eski alışkanlıklarıyla siyaset yaptıklarını belirterek, "İftiralarla, bu anlayışlarla bir yere varamayacaklarını bilmeleri gerekir. Bugünkü Başbakanlık makamı bizim önerdiğimiz sistemdeki Cumhurbaşkanlığı makamıyla birleştirilmiş, yürütmeyi, sorumluluğu ve yapılacakları güçlü bir hale getirmiş sistemdir." dedi

"HDP, PKK'nın siyasetle somutlaşmış şeklidir"

7 Haziran 2015 seçim sürecinden sonra ortaya çıkan tablonun unutulmaması gerektiğini vurgulayan Soylu, "Nasıl olsa hükümet kurulamıyor, Türkiye istikrarsızlığa girdi, istediğimizi yaparız, borumuzu öttürürüz' dediler. Bir bakıyoruz bir taraftan özerklik geliyor. 7 Haziran'da aldıkları oyu farklı yorumladılar." dedi.

Milletin HDP'ye demokrasiyle, hukukla, hukukun üstünlüğüyle, milletin değerliyle siyaset yapması için oy verdiğini ifade eden Soylu, şunları kaydetti:

"Hani özerklik ilan ediyorlardı. Hadi etsinler de görelim bakalım. Edin görelim. Millet sizin ne olduğunuzu anladı. Elinize bir fırsat verdi, 'bu fırsatı iyi yönetin' dedi. 'Demokrasi üretin, çoğulculuk meydana getirin, bu memlekete faydalı olun' dedi. Ama Kandil'den PKK'dan talimat almadan bir adım bile atamıyorlar. HDP diye bir siyasi partinin var olunduğunu düşünenler yanılgı içerisindedir. HDP, PKK'nın siyasetle somutlaşmış şeklidir, başka hiçbir şey değildir. Onun sözcüsüdür. Bunu hepimiz biliyoruz. En çok bu bölge biliyor. 7 Haziran'dan sonra zannettiler ki kendi boruları öter. Sizin borunuz ötmüyor artık milletin borusu ötüyor."

"Kılıçdaroğlu'nu tarihin büyük ayıbından geri döndürün"

Soylu, CHP'nin birlik ve beraberlik diye bir derdinin olmadığını ifade ederek, "Ağababaları onun önüne bir kural koyacaklar, oy alsa da almasa da iktidarın o olacağını zannediyor. AK Parti 34'le siyasete girdi. Bugün kaç yüzde 50. Her yıl yaptığı işlerle, her milletin ayağına gitmeyle, her ortaya koyduğu gayretle kaç puan yükselttiği ortada. CHP ne yaptı? bir ileri bir geri, çünkü onun ihtiyacı yoktu. Niçin millete gitsin, niçin proje üretsin. Sabitlikten hiç ayrılmayacak. Memleketimizi gerecek, kutuplaştıracak ondan sonra diyecek ki AK Parti kutuplaştırıyor. Yeni sistemden niçin korkuyorlar biliyor musunuz? Birilerine el uzatmak zorundalar. Yani AK Parti'nin 14 yıldır milletle el verdiği anlayışı onları zorlayacak. Ankara'dan çıkmak kolay değil. Buraya gelip milletin derdini dinlemek kolay değil. Artık yüzde 25'le Türkiye'de iktidar olmak dönemi bitti. Yüzde 50 alacaksın. Eğer HDP'yle, PKK'yla, FETÖ'yle ittifak olursan , ittifak ortaya koyarsan, 'hayır' dersen bu millet seni nasıl sandığın dibine çaktıysa aynı şekilde seni sandığın dibine çakacak. Hiç merak etme. FETÖ ne diyor 'hayır', hem tüm bilinen bilinemeyen hücrelerini harekete geçirmiş. Peki PKK ne diyor 'hayır' diyor, hem de ağır bir 'hayır' diyor. CHP ne diyor 'hayır' diyor. Nusaybin'den CHP'lilere sesleniyorum. Bu Kılıçdaroğlu'nu tarihin büyük ayıbından geri döndürün. Bu tarihin en büyük ayıplarından bir tanesidir. CHP'ye yapılabilecek en büyük ayıplardan bir tanesidir." ifadelerini kullandı.

Muhabir: Mehmet Arif Altunkaynak, Halil İbrahim Sincar

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim