Sözcü yazarı İsmail Saymaz Boğaziçi'ne açılacak fakülteler için isim önerdi

Sözcü yazarı İsmail Saymaz Boğaziçi'ne açılacak fakülteler için isim önerdi

Sözcü yazarı Gazeteci İsmail Saymaz Boğaziçi Üniversitesi için açılacak olan hukuk ve iletişim fakültelerine isim önerisi yaptı. Köşe yazısında bombardımana tutan Saymaz, bakın bu karara nasıl ateş püskürdü?

Gazeteci İsmail Saymaz, Boğaziçi Üniversitesi'nde açılacak yeni fakülteler hakkında bir yazı kaleme aldı. Saymaz, hükümeti bombardımana tuttu!

Boğaziçi Üniversitesi'nde sular durulmuyorken bir de üzerine yeni Hukuk ve İletişim Fakültelerinin açılacağı duyuruldu. İki fakültenin mezunları  halbuki ülkede koca bir işsiz sınıfı oluşturuyor. Özellikle İletişim Fakültesi'nden mezun olan öğrenciler, hem iyi yerlerde staj yapma imkanı bulamadıkları için hem de aldıkları eğitim ile iş ortamı çok farklı olduğu için ya askerlik ya da polisliğe "mecburen" yöneliyorlar. Senelerce bile sürebilen alanında iş bulma derdi ise bir kafede ya da fastfood zincirinde kasacı olarak sonlanıyor. Bu nedenle dört sene emek veren İletişim Fakültesi öğrencisi aslında boşuna okuyor bile denebilir.

Neden bu iki fakülte?

Bu kadar problemli bir konuda bile hala gündemde İletişim Fakültesi ile Hukuk fakültesi açılması konuşulabiliyor. Bunun nedeni ise aslına bakılacak olursa bu fakültelerin açılmasının kolaylığı. İletişim Fakültelerine bir stüdyo kurulması, sıra atılması yeterli bile. Zaten okul içerisinde faaliyet gösterecek gazete ve televizyon ya da radyodan hangisi faaliyete geçerse o da rektörün haberlerini yapacaktır. Diğer yandan hukuk fakülteleri de çok fazla maliyet isteyen bir alt yapı gerektirmiyor.

Saymaz'dan sert çıkış

Peki nitelik ne olacak? İsterse Boğaziçi gibi prestijli bir üniversitede açılsın, sektörde bu kadar patlama varken en iyi üniversite mezununun bile şansı gerçekten çok düşük. Gazeteci İsmail Saymaz da tam bu konuya değinmiş.

Saymaz, Sözcü için kaleme aldığı yazısında, AKP hükümetini topa tuttu. Ülkede akademi ihtiyacı dendiğinde ancak Fakülte açmayı bildiklerini dile getiren Saymaz, 2019 verilerini ortaya döktü. Saymaz'ın aktardığına göre, 192 üniversitenin rektörlerinin 71'inin uluslararası atfı, 68'inin ise uluslararası yayını yok...

Daha rektörler uluslararası bilimden bu kadar uzakken, mezun öğrenciden büyük şeyler beklemek de büyük haksızlık olacaktır. Bu nedenle "Çalışan çabalayan sonuç alır" argümanı da aslında çürük bir temele oturtulan bir savunma....

Saymaz ayrıca yeni açılacak fakültelere isim de önerdi. Hukuk fakültesine Burhan Kuzu isminin yakışacağını aktaran Saymaz, İletişim fakültesi için ise "Kadir Mısıroğlu" adının konmasını önerdi.

İlgili Haberler