Bitcoin Dominance Nedir? BTC ve Altcoin Fiyatları Bundan Nasıl Etkileniyor?

Bitcoin ve altcoin fiyatlarının özellikle 2017 yılından sonra sergiledikleri performanslar sebebiyle bazı terimler de önem kazanmaya başladı.

Bitcoin Dominance Nedir? BTC ve Altcoin Fiyatları Bundan Nasıl Etkileniyor?
Yayınlanma Tarihi : 20 Mayıs 2021 17:55

Bitcoin dominance yani Bitcoin piyasa hakimiyeti de bu terimlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Peki, Bitcoin dominance nedir ve kripto para fiyatları bu göstergeden nasıl etkileniyor?

 

Bitcoin Dominance Nedir?

 

Bitcoin dominance, Türkçe’ye Bitcoin hakimiyeti ya da Bitcoin piyasa hakimiyeti olarak aktarılabilir. 

Kripto para piyasasında her ne kadar en bilinen ve en popüler olan coin Bitcoin olsa da diğer kripto para birimlerinin değerleri de toplam kripto para piyasa değeri üzerinde büyük bir rol oynuyor. Toplam kripto para piyasası değerini, piyasa da bulunan Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Solana (SOL), Avalanche (AVAX), Litecoin (LTC) ve Binance Coin (BNB) gibi tüm kripto para birimlerinin piyasa değerinin toplamı oluşturuyor. 

 

Yaşanan son düşüşler sonrasında lider kripto para biriminin piyasa değeri, 747 milyar dolar bandında iken, piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para olan ETH’un piyasa değeri 308 milyar dolar ve piyasa hacmi bakımından en büyük üçüncü kripto para birimi Tether’in (USDT) piyasa değeri 290 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Şu anda piyasada 9.953 adet coin bulunuyor ve bu coin’lerin hepsinin piyasa değeri toplam kripto para piyasa değerini oluşturuyor. Günümüzde de toplam kripto para piyasasının değerinin 1.7 trilyon dolar seviyesinde olduğu ifade edilebilir. Buna ek olarak düşüş öncesinde Bitcoinhaber.net adlı kripto para ve Blockchain haber sitesinde de belirtildiği gibi 2,5 trilyon dolara kadar ulaştığını belirtmekte fayda var.

 

Bitcoin dominance ise, Bitcoin’in sahip olduğu piyasa değerinin toplam kripto para piyasa değerine oranı olarak ifade edilebilir. Şu anda Bitcoin dahil toplam kripto para piyasa değeri 1,7 trilyon dolar, Bitcoin hariç kripto para piyasa değeri 956 milyar dolar bandında. Dolayısıyla Bitcoin dominance yaklaşık olarak %43,5 oranında bulunuyor. 

 

Tarihsel verilere bakıldığında ise Bitcoin piyasa hakimiyetinin 2013 yılında %95’e kadar yükseldiği ve 2018 yılında yüzde 32’ye kadar gerilediği görülüyor. 

 

Bitcoin Dominance’ın Fiyatlara Etkisi

 

Bitcoin piyasa değeri, daha fazla yatırımcının BTC’ye yatırım yapması ve dolayısıyla Bitcoin fiyatının artması ile yükselirken, bu durumda altcoin’lerin piyasa hakimiyeti düşüyor. Dolayısıyla Bitcoin dominance artarken lider kripto para birimine olan ilgi de arttığı için altcoin’lere olan ilgi azalmış oluyor. Bu da altcoin fiyatlarının aşağı yönlü etkilenmesine yola açıyor.

 

Ancak bu noktada hemen hemen tüm altcoin birimlerinin Bitcoin ile birlikte hareket ettiğini genel bir düşüş sırasında tüm piyasada düşüş yaşandığını ve genel bir yükseliş sırasında tüm piyasa artış yaşandığını belirtmek gerekiyor.

 

Buna ek olarak eğer Bitcoin fiyatı ciddi bir yükselişin ardından konsolidasyona geçerse bu sefer altcoin’lere olan ilgi artmaya başlıyor ve BTC piyasa hakimiyet oranı düşüşe geçiyor. Bu durumda BTC fiyatında ciddi bir düşüşün yaşanmaması altcoin sezonu adı verilen piyasanın yaşanmasını sağlıyor. Bitcoin fiyatı konsolide olurken piyasa hakimiyetinin düşmesi genel olarak piyasada altcoin’lerin fiyatlarını yukarı yönlü etkiliyor.


Öte yandan Bitcoin ve altcoin fiyatlarının sadece dominance’a bağlı olarak hareket etmediğini belirtmek gerekiyor. Bitcoin ve altcoin fiyatları; Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, kripto paralar ile ilgili atılan düzenleme adımları, herhangi bir coin ile ilgili atılan geliştirme adımları, bir coin hakkında popüler isimlerin olumlu ya da olumsuz açıklama yapması, hükümetlerin kripto para adımları, analistlerin beklentileri ve teknik ya da temel analizler gibi pek çok etkenden etkileniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Basın bültenleri