Köyünde Ev Sahibi Olmak İsteyenler En Çok Prefabrik Evi Tercih Etti

Son yıllarda şehir hayatının yol açtığı sorunlardan kurtulmak isteyen vatandaşlar köylerinde ikinci bir ev sahibi yoluna gitti.

Köyünde Ev Sahibi Olmak İsteyenler En Çok Prefabrik Evi Tercih Etti
Yayınlanma Tarihi : 19 Ağustos 2021 09:43

Korana virüs pandemisiyle birlikte bu sürecin daha da arttığı belirtiliyor. 

Emlak sektöründen elde ettiğimiz bilgiye göre köyünde yeni bir konut sahibi olmak isteyenlerin en çok tercih ettiği model ise prefabrik ev oldu. Talep pandemiyle birlikte o derece arttı ki prefabrik ev üretici firmalar oluşan talebi karşılayabilmek için ek mesailerle hizmet vermeye başladı. Sektördeki firmalar oluşan talep doğrultusunda 1+1 plandan başlayarak 2+1, 3+1 ve daha üzeri planlara sahip farklı ev tasarımları hazırlanarak üretim sürecinin daha da hızlanmasına yönelik tedbirler alındı. 

Şehir Yaşamındaki Karmaşa Vatandaşı Köyüne Ev Yapmaya Yöneltti

13.png

Çoğunlukla geçmişte yaşanan düzensiz göçün neden olduğu çarpık kentleşme şehirleri yaşam açısından ciddi karmaşaya soktu. Bu karmaşanın ortaya çıkardığı öne çıkan sorunlar arasında trafik yoğunluğu, aşırı gürültülü hayat akışı, içi içe beton yığınına dönüşmüş katlı binalardaki kalabalık boğucu olumsuz yaşam şartları bulunuyor. Kent yaşamının bu sorunlarından ilk etapta bir nebze de olsa hafta sonu ve izin günlerinde kurtulmak isteyen vatandaşlar köylerinde ikinci ev yapmak için harekete geçti. Köylerinde ev yapmak için arsa imkanı bulunmayan vatandaşlar ise yaşadığı şerirlere en yakın köy ve küçük kasabalardan arsa alarak bu arzularını gerçekleştirme yoluna gidiyor. 

Pandemi Müstakil Hazır Evlere Olan Talebi Daha da Katladı

Kent yaşamındaki hayatı zorlaştıran sorunlara bir de covid19 pandemi sürecindeki kısıtlamalar ve sağlık endişeleri de eklenince hızlı kuruluma sahip prefabrik evlere olan talep katlanarak büyüdü. Kendi sağlıklarını ve ailelerini kaçınılmaz yoğun temaslı şehir hayatından kurtarmak isteyen önemli bir vatandaş grubu köylerde veya şehre yakın doğayla iç içe mekanlara ev yaptırma yoluna gidiyor. 

Tercihte Hızlı Kurulum ve Ekonomik Konut Fiyatları Temel Etken Oldu

Köylere yeni inşa edilen konut modellerinin tercihinde temel etkenler hızlı kurulum ve ekonomik ev fiyatları oldu. Pandemi etkisiyle kısa sürede ev sahibi olmak isteyenler için hızlı kurulum bir miktar daha öne çıktı. Bu iki önemli unsuru birlikte karşılayarak konutların üretildiği prefabrik ev modelleri yeni köy evlerinin tarzını oluşturdu. 

Her Bütçeye Uygun Prefabrik Ev Var

Yeni nesil teknolojiler kullanılarak modern tesislerde uzun ömürlü ve güvenli sistemle üretilen prefabrik ev fiyatları ile de oldukça cazip. Konut modeliyle dar ve orta gelire sahip vatandaşların kolaylıkla ev sahibi olmaları mümkün. Ortalama bir ailenin günlük kullanımını tam anlamıyla karşılayacak 2+1 plana sahip evlerin fiyatları 60 ila 70 bin liradan başlayarak satışa sunuluyor. Hazır ev sistemiyle tek katlı 3+1, 4+1 plana sahip planlarla beraber çift katlı planda villa konforunda ev sahibi olmanız mümkün. Bu evler yalıtım üstünlüğüyle de öne çıkıyor. Yüksek yalıtımıyla iklimlendirmesi en az enerji kullanımıyla gerçekleştiriliyor. Kışın en az yakıtla sıcacık ortamlar hazırlanırken yazın serin iç mekanlar sunuyor. İzolasyonuyla kullandıkça sağladığı enerji tasarrufuyla da kazandırıyor. Klasik betonarme binalara göre fark edilir oranda iklimlendirme avantajına sahip. 

12.png

Prefabrik evleri fiyatları açısından çok avantajlı hale getiren nedenler arasında iki önemli etken yer alıyor. Bunlardan ilki bu evlerin yeni nesil teknolojiler kullanılarak modern tesislerde tam malzeme kullanımıyla ön üretim yapılması. Üretim sistemindeki israfı önleyen malzeme kullanımı fiyata olumlu anlamda yansıyor. Prefabrik evler öncelikle özel mimari tasarımcılarla kullanım ergonomisi ve modern mimari dikkate alınarak tasarlanıyor. Üretim öncesi yapı modeline uygun imalat dosyaları hazırlanarak malzeme siparişleri bu standartlara göre ayarlanıyor. Başta özel çelik taşıyıcı sistemler olmak üzere duvar panelleri, kapı ve pencereleri, çatı sistemleri israf edilmeden seri üretimle hazırlanıyor. Elektrik ve su tesisat malzemeleri eve özel gerekli malzemeler paketlenerek gereksiz malzeme israfının önüne geçiliyor. Sonuçta üretilen ev israf edilmeden tam malzeme kullanımıyla kurulumunun gerçekleştirileceği sahaya sevk ediliyor. 

Prefabrik ev fiyatlarını cazip kılan ikinci temel etkense tek bir uzman ekiple binanın kurulumunun yapılarak oturama hazır hale getirilmesi. Modern tesislerde üretilen kurulum yerinde başka hiç bir malzemeye ihtiyaç duyulmadan uzman ekiple montajlanıyor. Evin duvarları, çatısı, kapı ve pencereleri, ekstra kaplamaları, elektrik ve su tesisatları başta olmak üzere tüm kurulumu aynı ekip tarafından kurulum yapılarak tamamlanıyor. Bu yöntemle usta maliyetleri minimize edilerek prefabrik ev fiyatlarına avantaj olarak yansıyor. 

1 Haftada Köy Evi Sahibi Olun

Prefabrik evleri tercih ederek günlerle ifade edilen çok kısa sürelerde ev sahibi olmanız mümkün. Yeni nesil üretim sistemiyle üretilen prefabrik ev modelleri sahada başka malzemelere ihtiyaç duyulmadan çok kısa sürede inşa edilebiliyor. Bu yöntemle müstakil ev sahibi olmak o kadar hızlı ki klasik betonarme binalarla inşa edilen konutlara göre en az yüzde 70 daha hızlı kurulum avantajına sahip.

Basın bültenleri