Spor öncesi ve sonrası neler yenilmelidir?

Spor öncesi ve sonrası neler yenilmelidir?

Peki, spordan önce ve sonra nasıl beslenmek gerekir?

Spor öncesi beslenme:

Spordan en az 3-4 saat kadar önce yemek yenmesi boş mideyle yapılan spordan çok daha fazla verim sağlamaktadır. Spora başlamadan yaklaşık 30 dakika kadar önce hafif, az yağlı ve kalorisi az besin alımı da yapılabilir. Şeker yönünden zengin içerikli besinlerin alınması yağ yakılmasına engel olmaktadır, bundan dolayı da yağlı ve şekerli gıdalardan sakınmak gerekmektedir. Spor öncesinde ; Süt, ceviz içi, badem, meyveli yoğurt, yulaf, müsli, bir adet meyve, tam tahıllı ekmek ve light peynir gibi besinler ara öğün olarak tüketilebilir. Bu besinleri ara öğün olarak spor öncesi alarak spordan sonra çok açlık ve yemek yeme isteği düşük olur. Spordan önce ana öğün olarak protein deposu yumurta, lifli tam tahıllı ekmek, zeytin ve yağsız peynir tüketilebilir. Badem ve ceviz içi yenerek kahvaltı öğünü desteklenebilir. Kilo alımı kolay olan kişilerin yüksek oranlı karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durması önerilmektedir. Spor öncesi kuru baklagillerin tüketilmesi de tavsiye edilmemektedir.

Spor sonrası beslenme:

Spor yapıldıktan sonra kişide açlık duygusu fazlaca ortaya çıkmaktadır. Spor yaparken kişinin kasları çalıştığından gereken enerjinin kaslara verilebilmesi için spor sonrası doğru saatte uygun besinler tüketilmesi gerekmektedir. Spor sonrası ilk 30-60 dakikada kesinlikle bir şeyler yenilmesi lazımdır. Protein ve faydalı karbonhidratlar gereken enerjiyi karşılayabilen gıdalardır. Buna göre; Tam tahıllı ekmek, tam buğday ekmeği, balık, sebzelerle takviye edilen omlet, ızgara tavuk, ızgara sebze çeşitleri, yulaf karışımı, yoğurt, ceviz, badem, fındık ve kuru meyveler tercih edilmelidir.

Spor sonrasında yapılan beslenmede besinlerin ne kadar ve hangi miktarlarda tüketildiği de dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Buradaki ölçü, alınması gereken günlük kalori değerlerini aşmadan beslenmek gereklidir. Kilo verme amacıyla yapılan spordan sonra yakılan kalori miktarından daha fazla kalori alınacak beslenme şekilleri de kilo vermeyi engelleyecektir. Önemli bir nokta da spor sırasında vücudun su kaybetmesi nedeniyle, su tüketiminin yeterli düzeyde olmasına özen göstermektir. Burada hatırlatılması gereken en önemli konu ise; tüm bu yapılacak diyet ve sporların doktor kontrolünde yapılmasıdır. Bu sayede kişi kendisine en uygun diyet ve spor alışkanlıklarını kazanacak ve en çok faydayı elde edecektir.