Spor Yaparken Motivasyonu Artırmak İçin Öneriler

Spor yapmaya karar veren bireyler, spora başlamak için en doğru zamanın gelmesini beklediklerini sanırlar. Hâlbuki spor yapmak için en doğru zaman diye bir şey yoktur.

Spor Yaparken Motivasyonu Artırmak İçin Öneriler
Yayınlanma Tarihi : 13 Kasım 2020 00:25

Yaşamınızın hangi evresinde olursanız olun spora ihtiyacınız var demektir. Eğer yeterince hareket etmiyor ve düzenli spor yapmıyorsanız spora ilk başladığınızda bir takım zorluklarla karşılaşabilirsiniz.

Spora yeni başlayanların en çok zorlandığı konuların başında gerekli motivasyonu sağlamak gelir. Motivasyon konusunda toplum olarak geride olduğumuz, iş spor yapmaya gelince daha fazla gün yüzüne çıkıyor.

Ülkemizde hala hiç spor yapmayan ya da sürekli spordan ve hareket etmekten kaçan insanların yoğunlukta olduğunu söyleyebiliriz.

Motivasyon konusunda sıkıntı yaşıyorsanız bunu aşabilir ve spor yaparken kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Şimdi motivasyonunuzu arttırabilmeniz için size bazı özel tüyolar vereceğiz, bunları kullanarak kendinizi spor yapmadan önce hazır hale getirebilir ve böylece ciddi anlamda özgüven kazanabilirsiniz.

Motive Edici Müzikler Dinleyin

Spor yaparken motive olmanın en iyi yollarından biri motive edici müzikler dinlemektir. Motive edici müzikler genelde hareketli tarzdadır. Ulusalpost'un haberine göre : Hareketli parçaların geneli yanı sıra Pop, Rock, Rap ve Techno tarzındadır. Bu müzikleri dinleyerek antrenman performansınızı arttırabilirsiniz. Yürüyüş ve koşu esnasında da bu müzikleri kullanabilirsiniz. Ayrıca hareketli olmadığı halde sizi havaya sokabilecek parçalar da dinleyebilirsiniz.

Hayranlık Uyandırıcı Resimlere ve Videolara Bakın

Spor yapmaya başladıktan sonra hayranlık uyandırıcı resimlere ve videolara bakarak spor aşkınızı arttırabilirsiniz. Özellikle antrenman öncesinde başarılı sporcuların görüntülerine göz atmak sizi ciddi anlamda motive edecektir.

Kendinize İdol Belirleyin

Spor yapmaya başladıktan sonra kendinize bir ya da birden fazla idol belirleyebilirsiniz. Bu kişilerin yaşamlarını ve yaptıklarını yakından takip ederek onlar gibi olmaya çalışabilirsiniz. Antrenmanınız esnasında sık sık idol seçtiğiniz kişilerin görüntüsünü anımsayın, böylece konsantrasyonunuz üst düzeye çıkacaktır.

Kendinizle İç Hesaplaşmaya Girişin

Genelde spora başladıktan sonra yorulduğumuzu hisseder ve ilk fırsatta kaçamak yapmaya çalışırız. Bu da motivasyonumuzu ciddi anlamda düşürür. Bunun yerine kendinizle iç hesaplaşmaya girişerek sporunuza devam edebilir, hatta eskisinden daha iyi performans sergileyebilirsiniz. Bunun için kendinize; ‘’ Bu senin için ne ki’’, ‘’ Hadi ama yapabilirsin’’, ‘’ Bunu küçük bir çocuk bile yapar’’, ‘’ Bundan çok daha iyisini yapabilirim’’ gibi sözler sarf edin. Bu sözleri arttırabilir ve buna benzer şekillerde kendinize telkinlerde bulunabilirsiniz. Bunları yaptıktan sonra performansınızda ciddi artışlar olacaktır.

Ayna Karşısında Sık Sık Kendinizi Gözden Geçirin

Spor yaparak daha iyi bir vücuda sahip oldukça ayna karşısında daha fazla zaman geçirdiğinizi fark edeceksiniz. Bu durum motive kazanmanız açısından son derece önemlidir. Böylece gelişiminizi fark edeceğiniz gibi eksiklerinizi de görebilirsiniz. Gözle görülür gelişimler, sizi ilerisi için de motive eder.

En İyi Performansınızı, Motivasyonunuzun En Düşük Olduğu Anda Gösterin

Bu madde, motivasyon açısından en önemli yargılardan birini ifade etmekte. Bazen motivasyonunuzun düştüğünü hissedebilir ve kendinizi psikolojik anlamda kötü hissedebilirsiniz. İşte o anlarda yapabileceğiniz en iyi antrenman performansınızı göstermeye çalışın. Eğer bunu başarırsanız motivasyonun kilidini ele geçirdiniz demektir. Bu şekilde motivasyonunuzun düştüğü her anda en iyi performansı göstermeye daha uygun hale geleceksiniz. Yani her seferinde küllerinizden doğma şansınız olacak.

ulusalpost.com