Spor Yapmaya Başlamadan Yapmamanız Gerekenler... Bu Hatalara Düşmeyin!

Spor Yapmaya Başlamadan Yapmamanız Gerekenler... Bu Hatalara Düşmeyin!

Spor yapmadan önce gerçekleştirilmesi gerekenler bir yana, daha çok yapılmaması gereken şeyler yaygın bir şekilde tekrarlanıyor. Bu hatalara düşmemek için ne olduklarını mutlaka öğrenin. Spordan hızlıca soğumamak için ipuçları...

Spor yapmadan önce bu hatalara sakın düşmeyin. Vücudu daha da yoran ve kötü etki eden bu hatalar nedeniyle sporu erkenden bırakabilirsiniz. İşte o hatalar...

Spor yapmadan önce su içmeyi aslında kesmeniz gerekiyor. En az iki saat öncesinde tüketmeniz gereken bol suyu hemen spora başlamadan önce tüketirseniz midenizde kötü kramplar, mide asidinin yükselerek boğaza kadar gelmesi gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Spordan soğutacak bu durumu engellemek için en fazla on beş dakika önce iki yüz mililitre kadar su tüketseniz yeterlidir.

Aç karnına spor yapmak 

Aç karınla spor yapmak herkesin harcı değildir. Konu ile ilgili çeşitli tartışmalar mevcut. Kimileri bu şekilde daha hızlı yağ yakıldığını iddia ederken kimisi de bu şekilde spor yapmanın vücuda protein yaktırmasına neden olduğunu iddia ediyor. Hangisinin doğru olduğu belli değilken zaten aç karnına spor yapmanın ne kadar zorlayıcı bir aktivite olduğu göz önüne alınırsa tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Aç karnına spor yapmak mide bulantısı, baş dönmesi veya tansiyon düşmesine bile neden olabilir. Ancak spordan önce tabi ki tıka basa da yemek yememek gerekiyor. Bunun yerine hafif, potasyum oranı yüksek gıdalar tüketilebilir. 

Fakat yanlış bilinen bir gerçek de spordan önce yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesidir. Ispanak ya da brokoli benzeri gıdalar, spordan önce tüketildiğinde, sporun ardından bazı rahatsızlıklara yol açabiliyorlar.

Metabolizmayı hızlandıran kahve, spordan bir saat kadar önce az bir miktarda tüketilirse aslında odaklanma ve motivasyon sağlar. Ancak spor esnasında tuvalete koşmamak için de fazla kahve içmeyin.

Vücut dinlenmek isteyecektir

Ara sıra vücudu dinlenmeye de özen gösterin Spor yaparken beden yorulmaktadır ve kendisini toparlayacak güce ihtiyaç duyar. Takatten kesilmemek için ara verin.