Korona Aşısı Olduktan Sonra Spor Yapılabilir Mi?

Korona virüsüne karşı aşıların dünya çapında yayılmasıyla birlikte, aşıdan sonra egzersiz yapmanın mümkün olup olmadığı da dâhil olmak üzere, aşı yaptıran kişilerin sorduğu birçok soru var. İşte bu soruların cevaplar;

Korona Aşısı Olduktan Sonra Spor Yapılabilir Mi?
Yayınlanma Tarihi : 02 Kasım 2021 01:41

Egzersiz Bağışıklığı Güçlendirir Mi?

Spor, insanın bağışıklığını güçlendirmede ilk savunma hattıdır, çünkü vücuttaki hücreleri harekete geçirir ve kana daha fazla kan hücresi ve bağışıklık bileşikleri göndererek onu uyanık ve hazır hale getirir, böylece vücut buna daha hazır hale gelir ve virüslere ve salgınlara direnir. Yukarıdakilere dayanarak, korona virüsü pandemisi sırasında tüm doktorları her türlü egzersizi yapmaya sizi teşvik etmektedir.

Aşı Yaptırdıktan Sonra Egzersiz Yapabilir Misiniz?

Bu sorunun cevabı, egzersizin aşının etkinliği üzerinde hiçbir etkisinin olmadığı temel bir noktayı açıklığa kavuşturarak gelir. Bununla birlikte, aşının alınmasıyla ilgili tüm komplikasyonları ortaya koyan yeterli araştırma verisinin bulunmamasının bir sonucu olarak, doktorlar, herhangi bir reaksiyon durumunda aşıyı yapan kişinin, aşının yapılıp yapılmadığını anlayabilmesi için aşı gününde egzersiz yapmaktan kaçınmalıdır. Bu reaksiyonlara aşı veya yaptığı egzersiz neden olur. Bu nedenle kişinin kendini enerjik hissetmesi ve herhangi bir yan etkisi olmaması durumunda ertesi gün normal bir şekilde egzersize dönülmesi mümkündür.

Hangi Egzersizler Bağışıklığı Güçlendirmeye Yardımcı Olur?

İskoçya'daki "Glasgow Caledonian Üniversitesi" tarafından yayınlanan çalışma, günde sadece 30 dakika egzersiz yapmanın bağışıklık sistemini güçlendireceğini gösterdi. Başta ortaya çıkan korona virüsü olmak üzere virüslere karşı bağışıklığı güçlendirmek için bilim insanlarının önerdiği spor aktiviteleri arasında şunlar yer alıyor:

  • Yürüme, koşma ve ip atlama gibi kardiyo egzersizleri
  • Bisiklet sürmek
  • Vücut kaslarını güçlendiren direnç egzersizleri