Spor Tırmanış Milli Takımı, 2022 Balkan Tırmanış Şampiyonu Oldu

Aydın, Efeler Belediyesi Tırmanış Kompleksi'nde düzenlenen 81 sporcunun katıldığı 2022 Balkan Tırmanış Şampiyonu Spor Tırmanış Milli Takımı oldu. Şampiyona da milliler 6 altın, 7 gümüş ve 8 bronz madalyanın sahibi oldu.

Spor Tırmanış Milli Takımı, 2022 Balkan Tırmanış Şampiyonu Oldu
Yayınlanma Tarihi : 24 Mayıs 2022 02:14

Anadolu Ajansı'ndan Fatih Gazioğlu'nun haberine göre; Efeler Belediyesi Tırmanış Kompleksi'nde gerçekleştirilen şampiyonaya Türkiye, Yunanistan, Kuzey Makedonya, Bulgaristan, Romanya ve Sırbistan'dan toplam 81 sporcu katıldı.

Organizasyonu 6 altın, 7 gümüş ve 8 bronz madalya ile tamamlayan Spor Tırmanış Milli Takımı, Balkan şampiyonu olurken, Bulgaristan, 3 altın, 5 gümüş, 2 bronz madalyayla ikinci, Yunanistan ise 3 altın ve 2 bronz madalyayla üçüncü sırayı aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Ersan Başar, şu ana kadarki en iyi dereceyi elde ettiklerini belirtti.

Spor tırmanışın olimpik bir branş olduğunu hatırlatan Başar, "Spor tırmanış branşı ilk defa 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda yer aldı ve her geçen gün önemi artıyor. Federasyon olarak bu zamana kadar elde edilmiş en önemli başarımızı bu şampiyonada aldık. Bu başarı yoğun çalışmamızın bir sonucu. Emeği olan herkesi kutluyor ve tebrik ediyorum. Bundan sonraki hedefimiz önce Dünya Şampiyonası'nda, ardından da olimpiyatlarda başarı olacak." ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı