Spora Gitmeden önce ağzınıza kesinlikle sürmemeniz 5 yiyecek yenildiğinde etkisi öyle ki zarar veriyor

Spora Gitmeden önce ağzınıza kesinlikle sürmemeniz 5 yiyecek yenildiğinde etkisi öyle ki zarar veriyor

Egzersiz öncesi yediğiniz bu yiyecekler yaptığınız bütün sporu yok edebilir. Bu yüzden dikkat etmenizde yarar var: İşte herkesin bilmesi gereken o uyarılar

Karantina sonrası spora merak sardım. Karantinada yaklaşık 10 kilo aldım. Ne kadar yürüsemde gitmiyor. Tek çare spor ve egzersiz dedim.

Ancak internette dolaşırken çarpıcı bilgiler araştırmaya başladım. Meğer ne kadar çok hata yapıyormuşum. Şaşırdım kaldım. Bugün ise internete yine bilgi arayışı içerisine girdim spora başlayalı 1 ay oldu neden hala etkisini göremedim diye kara kara düşünüyordum

O da ne göreyim Milliyet gazetesinin pembenar eki çarpıcı bir haberi servis etmiş okuyucusuna egzersiz öncesi bu yiyeceklerden uzak durun başlığıyla

Okuyunca kendimden utandım çünkü hepsini yiyordum. Şimdi sizlerle paylaşmaya karar verdim sizlerde arkadaşlarınızla paylaşıp onların yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

İşte zarar veren o yiyecekler

Lif İçeren Yiyecekler 
Yüksek lifli yiyecekler, sindirimi yavaşlattıkları için egzersiz öncesinde tercih edilmemeli.

Egzersiz yaparken, lif, çalıştırmak istediğiniz kaslardan kanı çekecek ve bunun yerine yemeğinizi sindirmenize yardımcı olmak için onu midenize taşıyacaktır.


Brokoli ve karnabahar gibi yüksek lifli sebzelerden egzersiz öncesi kaçınmayı deneyin.
İşlenmiş Gıdalar 


İşlenmiş gıdaların sindirimi daha uzun sürer, bu da vücudunuzun besinlerden yararlanmasının çok daha uzun süreceği anlamına gelir. Oldukça şişkin hissedebilirsiniz.


Yüksek Yağlı Yiyecekler 
Egzersiz öncesi avokado veya fındık ezmesi gibi sağlıklı yağları tüketmek sizi spor öncesinde ağırlaştırabilir.

Ayrıca yağlar mide ile yemek borusu arasındaki kapakları gevşeterek birçok insan için reflüye sebep olabilir.


Yüksek Şekerli Yiyecekler 
Bazı insanlar egzersiz yapmadan önce bir enerji artışına ihtiyaç duyabilir ancak şeker bunu elde etmek için güvenilir bir yol değildir.


Yaygın yapılan bir hata, spor öncesinde pasta veya çikolata gibi şekerli bir karbonhidrata başvurmaktır.
Bu ilk 20 dakika sizi enerji sağlasa da enerji seviyeniz sonrasında hı
zla düşüşe geçecektir.


Narenciye 
Portakal, greyfurt ve hatta limon gibi meyveler egzersiz sırasında mide yanmasına neden olabilir. Bu neden ile egzersiz öncesinde tüketilmemesi önerilir.