Stratejist Cüneyt Paksoy gözü Dolarda olanları uyardı! Bomba dolar kehaneti

Stratejist Cüneyt Paksoy gözü Dolarda olanları uyardı! Bomba dolar kehaneti

Stratejist Cüneyt Paksoy, piyasaların durumunu ve doların seyrini değerlendirdi. Yüksek fiyattan dolar aldıysanız ve...

Stratejist Cüneyt Paksoy, dün TCMB'nin (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) yapmış olduğu Para Politika Kurulu (PPK) toplantısına dair bir değerlendirmede bulunarak doların kendine nasıl bir yön belirleyeceğini açıkladı.

Dolar Düşmeye Devam Edecek

Merkez Bankası'nın dün yapmış olduğu Para Politika Kurulu toplantısından faiz artırım kararı gelmedi. Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17 düzeyinde sabit tutulacağı kararı alındı. Merkez Bankası'nın bu kararını değerlendiren Paksoy, Merkez Bankası'nın sıkı para politikası vurgusu yaptığını ve bunun piyasalar için çok önemli olduğunu söyledi.

Merkez Bankası'nın aldığı bu kararın doların düşme hızına etki edeceğini belirten Stratejist Cüneyt Paksoy, dolar düşme eğilimini devam ettirecektir açıklamasında bulundu.

Kurda ara ara tepkiler ve iniş çıkışlar olabileceğini belirten Paksoy, bundan sonrasında önemli olanın Türkiye ve ABD arasındaki ilişki olduğunu ifade etti. Amerika ile ilişkilerin bozulmasının dolar üzerinde etkili olacağını ve yükselişe geçebileceğini ifade eden Paksoy, Amerika'nın yeni Başkanı Joe Biden'ın göreve başlamasıyla piyasaların verdiği tepkiyi de yorumladı.

ABD Güçlü Dolar Endeksi İstemiyor

Amerika'nın güçlü bir dolar endeksi istemediğini ve rezerv para olgusunu korumak istediğini belirten borsaların ABD tarafında rekor kırdığını ve bu olumlu etkilerin Avrupa'ya da yansıdığını ifade ederek Joe Biden'ın ABD Başkanlığı'na iyi başladığını ifade etti.

Altın fiyatlarına ilişkin ise 400-440 lira bandında kademeli olarak alım yapılabileceğini belirten Paksoy, altın fiyatlarında düzelmenin bir dönem daha devam edebileceğini belirtti.

İlgili Haberler