Stresin Vücuda Adım Adım Yaptıkları... Ölüme Götürüyor!

Stresin Vücuda Adım Adım Yaptıkları... Ölüme Götürüyor!

Stres vücuda adım adım bu etkileri gösteriyor. Yavaş yavaş bünyeyi ele geçiren stresin etkilerini duyan korkuyor. Vücuda olan zararı ölümle bile sonuçlanabiliyor. Stres nedeniyle bu hastalığa yakalanabilirsiniz.

Stressiz bir hayat özellikle şu dönemde pek mümkün değil ancak etkileri ölüme bile götürebiliyor. Dayanılmaz baş ağrıları ile başlayan ve pek çok genetik hastalığın patlamasına neden olan stresten bir an önce kurtulmak gerekiyor. Stres nedeniyle hayat kalitesi de düşüyor. 

Karantina dönemlerinde ekonomik kaygılar, işsizlik ve benzer problemler nedeniyle strese girmemek mümkün değil. Ancak gün içerisinde stres oranını kontrol etmek ya da yardımcı bir takım meditasyon ya da psikolojik yardım almak gerekebiliyor. Çünkü yüksek stres adım adım hastalıklara sürüklüyor. 

Ciltle doğrudan bağlantılı

Stresin ilk olarak etki gösterdiği sorunlar ciltte ve kiloda başlıyor. Sedef hastalığı ya da benzer cilt problemlerinin nedeni stresli yaşam olabilmektedir. Hatta bu konuda kendinizi de test edebilirsiniz. Stresi yoğun yaşadığınız gecenin sabahında suratınızda bir ya da daha fazla sivilce görebilirsiniz.

Kilo alma ya da verme sebebiniz stres olabilir

Bunun yanında stres mideye vuruyor. Mide sıvısının fazlalaşması ile kişide ya çok fazla açlık ya da yemek yiyememe gibi bir etkisi olabilir. Stresin salgıladığı kortizon hormonu daha fazla salgılanır. Kortizon hormonunun fazla salgılanması ise iştahı açıyor ve kişide doyma hissi kayboluyor. Sürekli yemek yeme durumundaki kişi üstüne üstlük daha az kalori tüketiyor. Bu da kilo alımına yol açıyor.

Stres aynı zamanda bazı genetik hastalıkları ortaya çıkarabilir. Saç dökülmesi, uykusuzluk ve şiddetli baş ağrısının da sebebi stres olabilmektedir. Hatta ağrı kesici ile geçmeyen bir baş ağrınız varsa psikoloğa da görünmekte fayda var.

Kalp hastalıklarına stres neden oluyor

Kalp hastalıkları da strese bağlı olarak azabiliyor. Bilim insanlarının ortaya koyduğuna göre kronik olan stres, kardiyovasküler hastalıkların en büyük nedeni. Bu hastalıklara yol açan en büyük etki olan stres bazen kalpte sıkışma olarak da kendini gösterebilir. Stresin büyük bir oranda devam etmesi ise durumu daha kötüleşmesine neden olabilir. Bu nedenle çevrenizde para sıkıntısı çeken kişiler varsa psikolojik yardım almaları için onlara yardımcı olmak bir hayatı kurtarmanızı sağlayabilir.