Su faturanız yüksek geliyorsa düşürmenin formülü.. Evde Su Tasarrufu Yöntemleri...

Evde su tasarrufu yapabilmek çok önemlidir. Çünkü su insan hayatında temel yaşam ihtiyacıdır. Su olmadığında dünya da yok olur diyebilmek mümkündür. Önümüzde ki yıllarda ihtiyaç duyduğumuz su miktarı iyice azalacak ve petrol yerine geçecek.

Su faturanız yüksek geliyorsa düşürmenin formülü.. Evde Su Tasarrufu Yöntemleri...
Yayınlanma Tarihi : 10 Aralık 2020 18:42

 Ülkeler arası su için savaş çıkacak. Bu nedenle suya her zamankinden daha çok değer vermeli ve onu boşa harcamamalısınız. Herkes bu bilinçte olmalı ve su kullanımında dikkatli olmalıdır. Peki, evde su tasarrufu için neler yapılabilir?

1- Makineler

Evde en çok kullanılan beyaz eşyalar çamaşır makinesi ve bulaşık makinesidir. Aynı zamanda en çok su harcayan da ikisidir. Bu nedenle evinize bu makinelerden alırken su tasarrufu özelliği olmasına dikkat etmelisiniz.

Ayrıca, bu makineler tam olarak dolmadan çalıştırmak gereksiz su harcamasına sebep olur. Eğer evinizde bulaşık makineniz varsa, bulaşıklarınızı elinizde yıkamayın. Elde yıkarken harcanan su miktarı makinenin harcadığı su miktarından çok daha fazladır.

2- Suyu Açık Bırakmak

Evde su kullanırken en çok yapılan hatalardan biri. Tıraş olurken, meyve sebze yıkarken, diş fırçalarken suyu açık bırakmak. Sadece buna dikkat ettiğiniz de fazladan harcanan suyu ne kadar azalttığınızı bilseniz çok şaşırırsınız.

3- Sebze Meyveler

Mutfakta bir şeyler hazırlarken çok su tüketilir. Bunlardan en çarpıcı olanı ise, sebze ve meyveleri tek tek yıkamaktır. Bütün sebzeleri bir leğenin içinde hep beraber yıkayarak evde su tasarrufu yapmak mümkün.

4- Banyoda Dikkat

Evinizde küvet varsa, küveti doldurup banyo yapmak çok yanlıştır. Gereksiz su israfına neden olur. Bunun yerine sadece duş alarak çok fazla suyun boşa gitmesine engel olacaksınız.

5- Bozuk Musluklar

Evde ki su kaçağına sebep olan arızalar çok fazla suyun boşa gitmesine sebep olur. eğer bozuk musluklarınız su akıtıyorsa hemen tamir etmelisiniz. Ciddiye alınmayan bu ufak tefek su akıntıları, su israfının en büyük nedeni olurlar.

Evde su tasarrufu yaparak hem faturanıza fayda sağlamak, hem de milli bir sorumluluğunuzu yerine getirmek çok kolaydır. Su tüm insanlığın en zaruri ihtiyacıdır. Ona, henüz elinizdeyken sahip çıkın.

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz!