Sucuk içi nasıl hazırlanır evde lokum gibi sucuk tarifi

Sucuk içi nasıl hazırlanır evde lokum gibi sucuk tarifi

Kayseri yöresine özel olan bu tarifte kahvaltı için kendi sucuğunuzu kendiniz pişirebileceksiniz. Gerçek sucuktan tek farkı şekli! Sucuğun yemesi en keyifli ve en lezzetli hali olan bu sucuğu yiyen herkes çok beğeniyor.

Sucuk içi deyince gözünüz hiç korkmasın. Yapmanız gereken tek şey kıyma ile beraber bir kaç baharat ve sarımsağı buluşturmak olacak. Kayseri'de yaygın olarak yapılan bu tarifle beraber sadece yirmi dakikada kıymayı sucuğa çevirip kahvaltıda afiyetle yiyeceksiniz. 

Evde Sucuk İçi Tarifi İçin Hangi Malzemeler Gerekecek?

Yarım kilo kadar kıyma, bir çorba kaşığı oranında zeytinyağı, üç çorba kaşığı da sıvı yağ ile üç diş de sarımsak gerekecek. Yarım çay kaşığı kadar karabiber ve bir çay kaşığı da pul biber yanında sucuk için önem taşıyan malzemelerden biri olan çemenden de yarım çay kaşığı oranında kullanacağız. Bir çay kaşığı yenibahar ile yarım çay kaşığı kadar kimyon ve tuz lazım edecek.

Evde Sucuk İçi Tarifi Nasıl Yapılıyor?

İlk olarak tüm baharatları derince bir kaseye boca edelim. Çemen dahil tüm baharatları iyice birbirine karıştıralım ki kıyma eklendiğinde tat farklılığı oluşmasın. Hatta mümkünse üzerine bir streç film geçirerek elinizde sallayabilirsiniz. Bu yöntemle baharatlar çok iyi bir şekilde karışıyorlar.

Başka bir kaba da kıymayı alın ve iyice karışmış olan baharatları da üzerine ekleyin. Ardından güzelce tahta kaşığı ile bir güzel karıştırın. İyice karıştırmanız gerektiğini unutmayın. 

Sarımsakları da kabuğundan ayırarak havanda incecik ezin. Eğer havanınız yoksa sağlam tabanlı bir bardak ile de sarımsakları kıyabilirsiniz. İncecik olması için öncesinde bir kaç parçaya bölebilirsiniz.

Yağları ve sarımsakları birlikte kıyma ve baharatlı karışıma boşaltalım. Sonrasında yine güzelce karıştıralım. Bu noktada artık yoğurmak gerekecek çünkü iyice hamur kıvamı alması gerekiyor.  

Sonrasında bu karışımdan yağsız teflon tavaya bir kısmını alarak karıştıra karıştıra pişirin. Kimileri köfte gibi şekiller de veriyorlar. İlla ki yuvarlak sucuk gibi olsun isterseniz rulo haline getirip ince ince kesebilirsiniz. Kalan harcınızı buzdolabı poşetine koyarak buzluğa kaldırmayı unutmayın. Afiyet olsun.

İlgili Haberler