• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara -4 °C
  • İzmir 11 °C

Sular Üzerinde Yükselen Şehir, Tunca

Sular Üzerinde Yükselen Şehir, Tunca
Türkiye'nin iki önemli birliğinden de ödüle layık görülen Edirne Belediyesi'nin Sular Üstünde Yükselen Şehir, Tunca temasıyla gerçekleştirdiği Kırkpınar...

Türkiye'nin iki önemli birliğinden de ödüle layık görülen Edirne Belediyesi'nin Sular Üstünde Yükselen Şehir, Tunca temasıyla gerçekleştirdiği Kırkpınar Alanı Rekreasyon Projesi, yapımına başlanan bisiklet ve yürüyüş yoluyla start aldı. Edirne Belediyesi liderliğinde ve İl Özel İdaresi ortaklığıyla, Trakya Kalkınma Ajansı'na sunulan ve hibe almaya hak kazanan Kırkpınar Alanı Rekreasyon Projesi'yle Edirne yeni bir destinasyon merkezine sahip olacak. Edirne'yi marka şehir haline getirecek bu proje, Tarihi Kentler Birliği'nin 2016 Yılı Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması'nda 83 projenin içinde birinci, Marmara Belediyeler Birliği tarafından 6.'sı düzenlenen Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri Yarışması'nda "Yeşil Alan ve Çevre Yönetimi Hizmetleri" kategorisinde ikincilik ödülünü kazandı.

Projenin ilk etabı yürüyüş ve bisiklet yoluyla başladı

İki etaptan oluşacak olan bu projenin ilk etabı yürüyüş ve bisiklet yoluyla başladı. Edirne Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından başlatılan çalışma kapsamında, Sarayiçi Güreş Sahası'nın etrafı ve Tavuk Ormanı'nda yaklaşık 7 kilometre uzunluğunda bisiklet ve yürüyüş yolu yapılacak. Projenin ilk etabı 2017 yılının ilk 6 ayının içinde tamamlanacak.

İkinci etapta göller, havuzlar, kafeler ve restoranlar yar alacak

Yaklaşık 10 milyon TL'lik bütçeye sahip olan dev projenin ikinci etabında 4 bin 900 dönümlük bir alanda 86 dönümlük bir göl, has bahçe, liman, yüzen havuz, kumsal, bisiklet ve koşu yolu, kafeler ve restoranlar yer alacak.

Edirne Belediyesi liderliğinde ve İl Özel İdaresi ortaklığıyla, Trakya Kalkınma Ajansı'na sunulan Kırkpınar Alanı Rekreasyon Projesi (Sular Üzerinde Yükselen Şehir) Güdümlü Proje Desteği kapsamında uygun bulunarak, Trakya Kalkınma Ajansı'ndan 4 milyon 750 bin TL hibe almaya hak kazandığını ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, "Projenin en önemli özelliği sit alanı içinde olan Sarayiçi'nde beton kullanılmayacak olması. 3 yıl içerisinde tamamlanması beklenen bu projede; padişahlar bahçesi, havuz, olimpik yüzme havuzu, suni gölet, küçük bir liman, saltanat kayıkları, su gösterisi, koşu ve bisiklet yolları, açık fuar alanları, açık spor alanları gibi sosyal donatılar yer alacak. Yakınında bulanan Tunca Nehri'nin yaratacağı taşkın riskine karşı dubalar kullanılacak. Edirne'nin ulusal ve uluslararası anlamda cazibesini arttıracak, Edirne Halkı'nın sosyal yaşam kalitesi ve turizm hareketliliği yükselecek" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim