Sultanahmet’teki terör saldırısına 4 gözaltı

Sultanahmet’teki terör saldırısına 4 gözaltı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sultanahmet’teki terör saldırısına ilişkin 4 şüphelinin gözaltına alındığını açıkladı.

Davutoğlu, "Bir ara örgüt , bir taşeron örgüt var. Örgütü kullanan gerçek aktörler kimlerse onların ortaya çıkarılması için yoğun bir çaba içindeyiz" dedi.

Güvenlik zirvesinin ardından basın mensuplarının karşısına geçen Davutoğlu, "Dün gerekli açıklamaları yaptım. Yaralı ziyaret ettim. Olay yerinde bilgi aldım.

Brifing aldım. Terör olgusu dünyanın her yerinden insanlığı tehdit eden bir olgudur. Bütün önemli şehirlerde tüm ülkeleri ilgilendiren, kaygılandıran bir husustur. Dün yine böyle bir olayda 10 yabancı uyruklu misafirimizi kaybettik. 15 yaralımız vardı. 6 hastamız hastanelerimizde. Diğer hastalarımız taburcu edildi. Herhangi bir aksaklık söz konusu ise bütün bilgileri aldım. İstanbulumuz huzur ve güven şehri olması konusunda gerekli talimatları kendilerine ilettim" dedi.


4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI


Saldırganın kimliği tespit edildiğin belirten Davutoğlu, "Bugün 4 ayrı gözaltı daha oldu. Dolayısıyla saldırganın DEAŞ bağlantılı olduğu tespit edildi. Ama bu örgüt bir taşeron. Örgütü kullanan gerçek aktörler kimlerse onların ortaya çıkarılması için yoğun bir çaba içindeyiz. Yılda 12 milyon turist İstanbul’a geliyor. Her türlü tedbiri alacağız. Terör karşı alacağımız tedbirleri istihbaratla ilgili tedbirleri masaya yatırdık. Kimse İstanbul’un güvensiz bir şehir olduğu intibasını yaymalılıdır. İstanbul güvenli bir limandır. " diye konuştu.


Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sultanahmet’teki saldırıyı yapan canlı bombanın takip edilen bir şahıs olmadığını belirterek, “Daha önce gözaltına alınıp bırakıldığı da doğru değil. Türkiye’ye sığınmacı gibi giren bir şahıs. Saldırının ardından bağlantıları ortaya çıkarılıyor" dedi.