Süre belli oldu, korona virüs için önemli tarih! Yazın bitiminde rahatlayacağız!

Süre belli oldu, korona virüs için önemli tarih! Yazın bitiminde rahatlayacağız!

Koronavirüs için belli olan tarih yazın sonu oldu. Refah günlere çok az kaldı. Sürecin kritik olduğunu duyuran uzmanlar, yaz mevsiminin sonuna işaret ederek ne dedi? Korona virüsten tam olarak ne zaman kurtuluruz?

Korona virüs dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Aşı geliştirildi ancak pek çok sorunu da beraberinde getirdi. Aşının iki doz olması, kısıtlı üretimi ve eşitsiz dağıtımı gibi pek çok sorun nedeniyle ülkeler aşılama sayesinde iyie mi yoksa daha kötüye mi bir gidişat olduğundan emin değil.

Bağışıklığın sağlanması için mutlaka iki dozun da vurulması gerekirken, tüm nüfusu aşılamak da önem taşıyor. İngiltere konu ile ilgili olarak Haziran ayının son günlerinde on sekiz yaşının üstündeki vatandaşlarının aşılanmasının tamamlanacağını duyurdu.

Daily Telegraph gazetesinde çıkan habere göre, İngiltere hükümeti Haziran ayının sonunda aşılamayı tamamlamayı planlıyor. Süreçte iyimser olduklarını dile getiren haberde, her hafta dört ila beş milyon vatandaşı aşılayabileceklerini duyurdu. Haber kaynağı ismini açıklamazken, henüz onay almayan Moderna ve Johnson&Johnson’ın yolda olduklarını bildirdi. Buna göre ise İngilteredeki toplam 54 milyon eden yetişkin vatandaşın haziran ayının sonuna kadar aşılanacağını açıkladı. 

Türkiye'de durum ne?

Türkiye şimdilik Çin'deki Sinovac şirketinden 50 milyon doz aşı aldı. Bununla 25 milyon vatandaşımız aşılanacak. Ancak Türkiye'nin nüfusu toplamda resmi verilere göre 82 milyon. Bu nedenle Türkiye'ye gereken aşı miktarı en az 164 milyon.

Kanada gibi ülkeler aşılama için nüfusunun dört katı kadar aşı satın aldı. Sebebi ise farklı aşıların ülkelerindeki hastalardaki etkinlik oranını ölçmekti. 

Ancak Türkiye, şuana kadar aşı için sadece Sinovac şirketinden aşı getirtebildi. Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği aşı için ise 25 bin doz sipariş verildi ancak henüz siparişler ülkeye ulaşmadı.