Sürekli açlık hissi duyuyorsanız nedeni bunlar olabilir! Vücudunuz sizi uyarıyor

Sürekli açlık hissi duyuyorsanız nedeni bunlar olabilir! Vücudunuz sizi uyarıyor

Son dönemlerde dünya genelinde yeme içme anlamında ciddi bir artış yaşanıyor. Evlere kapanan insanlar can sıkıntısından, stresten ya da kaygı duyduğu için yemek yeme eğilimi gösterebiliyor. Ancak...

Koronavirüs hayatımıza girdiği andan itibaren evlerde daha fazla zaman geçirmeye başladık. Evden dışarı çıkamamak, can sıkıntısı, süreç içerisinde yaşanan belirsizlik ve çözüm bulunup bulunamayacağı ile ilgili yaşanan kaygılar üst üste binince insanlar normal olmayan bir şekilde kendini yemek yemeye adadı.

Bu durum herkeste olmasa da bir süre sonra bazı insanlarda yeme- içme bozukluğu gibi sorunların ortaya çıkmasına sebep oldu. yemek yediği halde sürekli açlık hisseden insanlar neredeyse günlerinin tamamını hiç hareket etmeden yemek yemeye adadılar. Bu durum yaygın bir hal almaya başlayınca kilo kontrolünü kaybeden insanlara uzmanlardan uyarı geldi.

Sürekli Yeme İsteği Normal Değil!

Koronavirüs hayatımıza girdikten sonra evlerde uzun süre yaşamak zorunda kaldık ki hala bu duruma maruz kalmaya devam ediyoruz aslında. Evde vakit geçiren insanların çoğu can sıkıntısından normalde olduğundan çok daha fazla yemek yemeye başladı. Bu durumun ilerlemeye başlaması ve sürekli açlık hissetme haline dönüşmesi sonucu yemek yeme eğilimlerini artıran insanlara karşı uzmanlardan uyarı geldi. Sürekli yemek yeme isteği normal değil! 

Bu durumun altında psikolojik ya da fiziksel bir rahatsızlık olabileceğini belirten beslenme uzmanları, insanları ölçülü ve dengeli beslenmeleri konusunda uyarıyor. çünkü koronavirüs bittikten sonra insanların uğraşmak zorunda kalacakları sorunların başında obezitenin geldiğini ifade ediyor.

Sürekli aç hissediyorsanız ve yemek yemekten kendinizi alıkoyamıyorsanız aşağıda sıralayacağımız sorunlardan birine sahip olabilirsiniz.

Yeme İçme İsteğinin Altında Yatan Nedenler

  • Depresyon: Depresyon, vücudumuzdaki endişe mekanizmasını çalıştıran bir sorundur. Endişe duyduğumuzda vücudumuzun seratonin hormonu salgılamayı bırakır ve bunu sağlayabilmek için yemek yeme eğilimine girebilirsiniz.
  • Stres: Hepimizin hayatında başrol oynayan stres yaşanmaya anda vücudumuz da kortizol hormonu salgılamaya başlar. Kalori ihtiyacı olmasa bile beynimiz o anda küçük bir oyun oynar ve bir anda sanki yemek yemeye ya da abur cubur bir şeyler tüketmeye ihtiyacımız varmış gibi bizleri ikna eder. Bunun sonucunda ise genellikle yemek yeme eğilimi gösteririz.
  • Hipertiroid: Troid hormonlarının fazla salgılanması durumunda ortaya çıkan açlık hissi bizleri sürekli yeme içmeye sevk eder. Bu durumun sonucunda ise genellikle obezite ile mücadele edilmek zorunda kalınır.
  • Kan Şekeri Düşüklüğü: Kan şekeri düştüğü zaman insanlar genelde ani bir şekilde bir şeyler tüketme ihtiyacı hissederler ve bu genelde şeker oranı yüksek besinlerle sağlanmaya çalışılır.