Sürenin dolmasına kısa süre kaldı whatsapp'tan bomba karar!

Sürenin dolmasına kısa süre kaldı whatsapp'tan bomba karar!

2021 senesinin başında bir anlaşma yayınlayarak onay vermeyenlerin whatsapp hesaplarını askıya alacaklarını duyuran whatsapp yönetiminden yeni karar. Erteleme tarihi yaklaşıyorken son dakikada duyurdu...

Whatsapp sözleşmesi senenin başında gündeme oturmuş pek çok kişi whatsapp kullanmayı bırakarak telegram veya signal gibi uygulamalara geçmişti. Hatta telegram göçüyle beraber uygulama büyük bir sıçrayış yaşamıştı. Whatsapp pek çok kullanıcı kaybederken kullanıcıları için sözleşme için onay verme süresini uzatmıştı. Yeni bir açıklamada bulunan whatsapp yine geri adım atmayacak ama...

Son günler yaklaşırken yeni açıklama

Whatsapp, gizlilik sözleşmesi için uzattığı tarihi 15 Mayıs olarak açıklamıştı. On beş Mayıs tarihine kadar kullanıcıların sözleşmeyi onaylamamaları durumunda hesapların askıya alınacağını ve sonrasında da silineceğini bildirmişti. Ancak Whatsapp bu uygulamadan vazgeçtiğini açıkladı.

Uygulama bir zaman sonra işlevselliğini kaybedecek

Uygulamanın yayınladığı açıklamaya göre anlaşmaya imza atmamak sonucunda sürekli olarak anlaşma metni karşılarına çıkacak. Hatta whatsapp uygulaması tam olarak kullanılamayacak.

Sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcılar için uygulama işlevselliğini yitirecek. sohbet listesine erişmemenin yanında telefon ya da video şeklindeki aramalar yanıtlanacak. Ancak bildirimler açıksa mesajlar yanıtlanabilecek ya da kaçırılan aramalar tekrar başlatılabilecek.

Uygulama ancak bu şekilde de bir kaç hafta kadar kullanılabilecek. Facebook'un sahip olduğu Whatsapp uygulamasına onay vermeyen kullanıcılar işlevselliğini kaybeden whatsapp'ı sonrasında da kullanamayacaklar.

Türkiye de dahil pek çok ülkeye dayatılmıştı

Uygulama, veriler hakkında yeni bir sözleşme ortaya koymuş ve kullanıcılar kişisel verilerine erişime izin vermek istemedikleri için büyük bir isyan başlatmıştı. Diğer yandan uygulama Avrupa ve birkaç ülke haricindeki tüm ülkelere sözleşmeyi imzalamaları konusunda zorunlu tutmuştu. Whatsapp'ın Türkiye'yi de içeren bu dayatması büyük bir tepki toplamıştı. Önümüzdeki hafta 15 Mayıs Cumartesi gününe kadar sözleşmeyi kabul etmemiş olan kullanıcıları ise zor günler bekliyor. 

On beş ocak tarihinde duyurulan anlaşmanın son kabul tarihi 8 Şubat'tı ancak gelen büyük tepki dalgası üzerine Whatsapp bunu 15 Mayıs'a ertelediğini duyurmuştu.

En Yeniler