Süt İçerken Bu tehlikeye Dikkat Ediniz Yoksa İlerletebilir

Süt İçerken Bu tehlikeye Dikkat Ediniz Yoksa İlerletebilir

Süt tüketimindeki büyük tehlike! Meğer sütün yararı kadar zararı da varmış. Özellikle bu hastalığı olanlar ya da bu belirtileri gösterenlerin sütü tüketirken dikkat etmeleri gerektiğini uzmanlar söylüyor...

Süt çocukluktan beri önerilen bir gıda. Yaygın olarak satılan pastörize inek sütleri çok faydalı olmasalar bile fosfor ve kalsiyum barındırdıkları için tavsiye ediliyorlar. Uzmanlar yine de süt tüketimine parmak basarak tüketicileri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Bu hastalıkları olanlar dikkat etsin

Süt tüketmek ideal oran günde iki su bardağı kadar. Bu sayede günlük fosfor ihtiyacının yüzde ellisi kadarı ve günlük çinko ihtiyacının yüzde onunu karşılanabilir. Ancak uzmanlar özellikle hipertansiyonu olanları, kalp rahatsızlıkları bulunanları ve kilo sorunları yaşayanları uyarıyor. Bu kişiler sağlıkları için günlük süt tüketimine mutlaka dikkat etmelidir.

Alerjik belirtilere dikkat

Sütü tüketirken dikkat etmesi gereken diğer bir grup da alerjik reaksiyon gösterenler. Özellikle aile geçmişi olan bu kişiler, çocukken düşük bir bağışıklığa sahiplerse o zaman inek sütüne alerji beslemeleri kaçınılmazdır. İnek sütü içildiğinde ishal, kusma, derdine döküntü gibi reaksiyonlar varsa gecikmeden doktora görünüp nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini mutlaka öğrenin. Süt alerjisi istenmeyen boyutlara varabilmektedir.

İshal ve kilo...

Süt tüketirken ne yendiğine de dikkat edilmelidir. Çünkü süt bilindiği üzere gaz ve ishal yapabilen laktoz barındırmaktadır. İshale karşı sütü içerken yanında fazla yağlı gıdalar tüketmemek gerekiyor. Çok fazla kilo sorunu yaşayanlar da yarım yağlı bile olsa sütteki yağa karşı dikkatli olmalılar. Süt sandığımız kadar masum değil, çok fazla kilo almaya yol açabilir. Kolay acıktıran süt iyi bir diyet arkadaşı olamayabilir.

Kansızlığa yol açıyor

Diğer yandan sütün en çok sorun olduğu durum ise demir eksikliği ile gelişen kansızlık olabilir. Çünkü sütü günlük olarak fazla tüketmek fazla da kalsiyum almak anlamına gelecektir. Kalsiyum, demir emilimine engel teşkil eder. Demir eksikliği de kan üretimine ket vurur dolayısı ile fazla süt içmek kansızlığa yol açabilir. Kansızlık çeken hastalar çok dikkatli süt tüketmelidir.

İlgili Haberler