Suudi Arabistanlı Araştırmacı İsrail Televizyonuna Konuştu

Suudi Arabistanlı Araştırmacı İsrail Televizyonuna Konuştu

İsrail kanalında konuşan Suudi Arabistanlı araştırmacı Abdülhamid Hakim, "Barış, sevgi ve birlikte var olmaya dayalı, Orta Doğu'ya sadece daha çok kayıp yaşatan nefret kültürünü ve şiddeti reddeden yeni bir Orta Doğu oluşturmanın zamanının geldiğine...

İsrail kanalında konuşan Suudi Arabistanlı araştırmacı Abdülhamid Hakim, "Barış, sevgi ve birlikte var olmaya dayalı, Orta Doğu'ya sadece daha çok kayıp yaşatan nefret kültürünü ve şiddeti reddeden yeni bir Orta Doğu oluşturmanın zamanının geldiğine inanıyorum" dedi.

Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde bir araştırma merkezi müdürü olan Abdülhamid Hakim, bir ilke imza atarak İsrail kanalına canlı bağlantı yaptı. Katar ile ilişkileri kesme konusunda konuşan Hakim, Filistin Direniş Hareketi ve onu destekleyen Katar'a karşı olduklarını söyleyerek, barışın hakim olduğu yeni bir Orta Doğu oluşturma çağrısında bulundu. Hakim, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer ülkelerde dini siyasete alet eden teröre yer olmadığını söyledi. Hakim, Katar ile ilişkileri kesen ülkelerin Orta Doğu'da barışı gerçekleştirmek için karar aldıklarını savunarak, dini siyaset için kullanan herhangi bir cemaatin din adına terör fikrinin yayılmasına yer olmadığını ve terörün kökünü kurutmak üzere bir adım attıklarına inandığını kaydetti. Hakim, "Şimdi top Katar'da, siyasi karar alıcılarda. Sanıyorum onlar hesaplarını tekrar gözden geçirirler. Bizimle görüşmek için artık ya Amerika'ya ya da Rusya'ya yönelsinler" dedi.

Hakim, "Barış, sevgi ve birlikte var olmaya dayalı, Orta Doğu'ya sadece daha çok kayıp yaşatan nefret kültürünü ve şiddeti reddeden yeni bir Orta Doğu oluşturmanın zamanının geldiğine inanıyorum" diye konuştu.

Hakim'in İsrail televizyonundaki görüntüleri Arap dünyası sosyal medyasında öfkeye sebep oldu. Hakim'in videosunu paylaşanlar, normalleşme düşüncesini ve bulanık suda balık avlamayı reddettiklerini yazdı.

Kaynak:Haber Kaynağı