• BIST 94.499
  • Altın 244,341
  • Dolar 5,9310
  • Euro 6,6059
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 21 °C
  • İzmir 23 °C

Takıntılı Kişilerde Burun Estetiğine Dikkat

Takıntılı Kişilerde Burun Estetiğine Dikkat
Burun estetiğinin Türkiye'de en sık yapılan estetik ameliyatlardan olduğunu belirten Op. Dr. Bahadır Baykal, takıntılı bir kişiliğe sahip olan kişilerin...

Burun estetiğinin Türkiye'de en sık yapılan estetik ameliyatlardan olduğunu belirten Op. Dr. Bahadır Baykal, takıntılı bir kişiliğe sahip olan kişilerin bu operasyondan uzak durması gerektiğini söyledi.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahi Uzmanı Op Dr. Bahadır Baykal, "Burun estetiğine karar verdiniz ve doktor seçiminizi yapmak istiyorsunuz, bu aşamada yapacağınız ilk görüşme ameliyatınızın başarısı için önemlidir. Beklentilerinizi ve nasıl bir burun istediğinizi muayenede mutlaka belirtmelisiniz, aynı zamanda muhtemel ameliyat sonucunuzun beklentinizle ne oranda uyumlu olabileceğini de doktorunuzla konuşmanız ameliyat sonrası mutluluğunuz için olmazsa olmaz" dedi.

"Burun doğal ve güzel olmalı"

Her ne şekilde olursa olsun ameliyatın belli olmaması gerektiğini ifade eden Op. Dr. Baykal, "Burnunuz doğal ve güzel durmalıdır. Zaten hem ABD hem de Avrupa'da ideal burun yeniden tanımlanıyor. Aşırı kalkık ve daraltılmış burun ucu ve oyuk burun sırtı sağlıklı nefes almayı olumsuz etkilediği ve doğal olmayan bir görünüme sebep olduğu için tercih edilmiyor. Makbul olan yüze uyumlu burun. Burun estetiği olmak için elinde fotoğraf "böyle burun istiyorum" diye gelenler zaman zaman oluyor. Ancak herkesin yüz yapısı birbirinden farklı, burun cildi, kıkırdağı, kemik yapısı da öyle. Burnun yüzdeki görünümünü ise sadece burun değil yanaklar, alın, çene ve dudaklar da belirler. Bu nedenle burun estetiği ile bir başkasının burnuna sahip olmaktan ziyade yüzünüze özgü karakteristik burun hedeflemelisiniz" diye konuştu.

"Burun estetiği sınırları olan bir operasyondur"

Dr. Baykal, "Sonucu ameliyat ile bir ya da iki basamak üste çıkarabilmek başarıdır. Burun estetiğinde hem bilim hem de teknik beceri ön planda olmalıdır. Biz heykel ya da resim yapmıyoruz, insan yüzü üzerinde estetik ve fonksiyonel bir cerrahi gerçekleştiriyoruz. Cerrahi tekniklere hakim değilseniz ya da yeterli tecrübeye sahip değilseniz istediğiniz kadar sanatçı tarafınız olsun sonuç sizi hüsrana uğratır. Bence işin sanat yönünü biz doktorlar biraz abartıyoruz. Şöyle ki; çok iyi heykel yapmanız bu ameliyatı mükemmel yapacağınızı göstermez. İşin özü aslında doğallıkta. Sonuç ne kadar doğala yakınsa ameliyatın sanat yönü de o derece başarılıdır" ifadelerini kaydetti.

Sadece burun cildini açıp kapatıldığını bile belli düzeyde morluk ve şişlik oluşabildiğini belirten Op.Dr. Baykal, "Hatta sadece burun sırtına iğne yapsanız dahi burun sırtında bir miktar renk değişimi görebilirsiniz. Burun estetik ameliyatında kemikleri kırmak, törpülemek ameliyatın safhalarından sadece birisidir. Benim ameliyat felsefeme göre, kemiği ne ile kırdığınız değil nasıl şekillendirdiğinizdir önemli olan. Morluk ve şişlik oluşumu ise doğru teknikle operasyon yapsanız bile operasyon tekniğinin dışında kişinin kan değerinden, cilt yapısına kadar pek çok faktöre bağlıdır, ancak günümüzde estetik ameliyatlar eskiye oranla çok daha konforlu ve hızlı iyileşir. Tabi unutulmaması gereken önemli bir nokta da burnun ve yüzün ilk 7 gün içindeki değil 2'nci yıldaki görümününden mutlu olmanızdır" dedi.

"Burnun tam anlamıyla oturması için gereken süre bir senedir"

"Burun estetiği dışarıdan kolay gözüken ancak başarısı sadece cerraha bağlı olmayan komplike bir operasyondur" diyen Op. Dr. Baykal, "Cildinizin inceliği, daha önce ameliyat geçirip geçirmemeniz, kıkırdak ve kemik yapınızın kalınlığı başarıya direkt etki eder. En tecrübeli ellerde dahi revizyon olma ihtimali yüzde 5'ken, ikinci ameliyatınızı oluyorsanız bu risk biraz daha artar. Revizyon burun estetiğinde erken bir ameliyattan kaçınmak gerekir. Ben genellikle ilk ameliyatın üzerinden bir yıl geçmesini bekliyorum, ancak daha küçük kamuflaj cerrahileri yapacaksam altıncı aydan sonra da müdahale edebiliyorum. Burnun tam anlamıyla oturması için gereken süre bir senedir. Vaktinden önce bir ameliyat var olan sorunu çözmez tam tersine sorunu içinden çıkılmaz hale getirir. Bu nedenle düzeltme ameliyatı konusunda sabırlı olunması ve bir süre beklenmesi en gerçekçi olandır. Özellikle revizyon ameliyatınız öncesinde ilk ameliyatınızı yapan doktorunuza "revizyondaki başarı ortalamasını" sorun. Eğer doktorunuzun bu ameliyatı istediğiniz düzeyde yapacağına kanaat getirmiyorsanız mutlaka revizyon ameliyatlarıyla üst düzeyde uğraşan bir cerrah bulun. Unutmayın ki, burun estetiği spesifik bir ameliyatsa revizyon burun ameliyatları için çok daha fazla özelleşmiş bir doktora ameliyat olmanız yararınızadır" açıklamalarında bulundu.

Op. Dr. Baykal, "Her şeyden önce ameliyat için karar verirken psikolojik durumunuzu iyi etüd edin. Takıntılı bir kişiliğe sahipseniz, sosyal hayatınız ve iş yaşamınızdaki olumsuzlukların nedeni olarak burnunuzu görüyorsanız, karşı cinsle yaşadığınız sorunların burnunuzdan kaynaklandığını düşünüyorsanız bu ameliyatı olmayın çünkü ameliyat sonrasında da sonuç nasıl olursa olsun mutlu olma ihtimaliniz düşüktür. Böyle bir durumda siz ameliyat olmak isteseniz bile pek çok meslektaşımız SİMON kriteri olarak bilinen ben merkezci, yeterli olgunluğa erişmemiş, obsesif ve narsist kişilere ameliyat yaparken bir kaç kez düşünür" dedi.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim