Tam Anlamı İle Şifa Deposu Enfes Tadı İle Zencefil Turşusu Tarifi

Tam Anlamı İle Şifa Deposu Enfes Tadı İle Zencefil Turşusu Tarifi

Nefis zencefil turşusunu kurmak ve tam kıvamını tutturmak için tüm püf noktaları yazımızda. Zencefil turşusu deyince irkilmeyin. Asya mutfağının hem şifalı hem de çok lezzetli tariflerinden olan zencefil turşusuna bayılacaksınız..

Zencefil turşusu tarifi yazımızda...

Zencefil Turşusu Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemelerin Listesi

Nefis tatta olan zencefil turşusu için ilk olarak tabi ki de taze zencefil almamız gerekecek. Biz bu tarifte yarım kilo kadar zencefil kullandık. Yarım kiloluk taze zencefil için bir su bardağı kadar da pirinç sirkesi lazım olacak. Eğer evinizde pirinç sirkesi yoksa ya da bulamadıysanız o zaman bir buçuk su bardağı beyaz sirke ya da elma sirkesi de kullanabilirsiniz, çok bir farkı olmayacaktır. Üç çorba kaşığı kaya tuzu ile beraber altı çorba kaşığı kadar da bal kullanacağız ancak isterseniz bal yerine yarım su bardağı toz şeker de yeterli olacaktır.

Zencefil Turşusu Tarifi Nasıl Yapılıyor? Zencefilin Turşusu Nasıl Kurulur?

Zencefiller taze olduğu için diğer meyve sebzeler gibi temizlenmeleri gerekiyor. Bu nedenle bol su altında mümkünse fırçalayarak yıkayalım. Ardından kabuklarını ince ince soyalım. Bıçak yerine patates soyacağını da tercih edebilirsiniz. Kabuklarını soyduğunuz zencefilleri halka halinde kesmeye başlayın. Dilimlediğiniz her bir zencefil halkasına gelecek şekilde tuz ekleyip birbirlerine karıştırın. 

Tuzlamış olduğumuz zencefil dilimlerinin bir saat kadar beklemesi gerekiyor. Ancak tamamen açık vaziyette oldukları için mikrop kapıp bakteri üretmemeleri adına temiz bir kaba aktaralım ve kapağını da kapatıp öyle bekletelim.

Zencefiller bekledikten sonra sularını salacaktır. Bu suları kağıt havlu gibi bir emici yardımı ile silelim ve zencefilleri kurutalım. Sonrasında ise turşu kavanozumuzu çıkaralım. Kavanozun temiz olması çok önemli bu nedenle dikkatli dezenfekte ettiğinizden emin olun. 

Turşuyu kuracağımız kavanoza zencefil halkalarını yerleştirelim. Bu sırada da sirkeyi bir sos tenceresine alıp şekerle beraber kaynatalım. Varsa eğer balla da kaynatabilirsiniz. Sonrasında elde ettiğimiz karışımı zencefillerin üstüne boca edelim. Kapağını kapattıktan sonra buzdolabına alalım ve bir hafta kadar bekletelim. Bir haftanın sonunda zencefil turşumuzu yiyebiliriz. Afiyet olsun.

En Yeniler