Tam bir lezzet bombasına dönüşüyor kestane şekerli çikolatalı sütlaç tarifi! Asla bir kase yetmeyecek

Tam bir lezzet bombasına dönüşüyor kestane şekerli çikolatalı sütlaç tarifi! Asla bir kase yetmeyecek

Nefis kestane şekerinin tadı sütlaçla buluşunca ortaya harika bir sonuç çıkıyor. Lezzet bombası olan nefis kestane şekerli sütlacın içerisinde çikolata da var! Tatlı krizlerinin en büyük ilacı...

Bitter çikolatalı kestane şekerli sütlaç tarifi...

Kestane Şekerli Çikolatalı Sütlaç Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler Listesi
Bir litre kadar taze süt ihtiyacımız olan ilk malzeme. 
Yarım su bardağı kadar sütlaçlık kırık pirinç ile beraber 80 gramlık paketten iki tane bitter çikolata ve iki su bardağı kadar da kestane şekeri gerekecek. 

Hazırlayacağımız kestane şekeri için de beş yüz gram kadar kestane, bir buçuk su bardağı kadar içme suyu ve bir buçuk su bardağı oranında da toz şeker kullanacağız. İki damla limon suyu ve bir çay kaşığı vanilya yanında tatlıyı süslemek için de kestane şekeri, nane ve pudra şekeri lazım edecek.

Kestane Şekerli Çikolatalı Sütlaç Tarifi Nasıl Yapılıyor?

İlk adımda kestane şekerlerini hazır edelim. Ilık suyun içerisine kestaneleri koyalım ve üç saat kadar burada bekletelim ki yumuşasınlar. Ardından kestaneleri suyundan süzelim, kenarlarına da bıçak yardımı ile çizikler attıktan sonra tavaya alalım ve kabukları çatlayana kadar pişirelim

Kestanelerin kabukları çatlayınca köşeye alalım. Ele gelecek sıcaklıkta olduklarında da soyalım. Kapalı bir yerde bekletelim. 

Bir yandan da toz şekerle beraber suyu tencereye alalım ve şeker eriyene kadar kaynatalım.  Ardından limon suyunu sıkıp vanilyayı da döktükten sonra bir taşım daha kaynatalım. Kestaneleri şerbetin içerisine artalım. Biraz parladıklarında kevgir yardımı ile kestaneleri süzerek alalım. 

Başka bir tencereye sütü ekleyelim ve sütlacı yapmaya başlayalım. Kaynamaya başlayan süte yıkanan pirinçleri dökelim Kısık ateşte pirinçler yumuşayana kadar pişirelim. Sonra da iri iri parçaladığımız bitter çikolataları içerisine atalım. Karışımı karıştırırken kaplarımızın içine doğramış olduğumuz kestane şekerlerinden üç dört tane atalım ve üstüne hazır olan sütlaçtan dökelim. Oda sıcaklığına gelince de buzdolabında iki saat bekletelim. Sonrasında süsleyerek servis edelim. Afiyet olsun.

En Yeniler