Tam bir lezzet ve şifa deposu! Hızlıca yapılabilecek mısır unlu helva tarifi!

Tam bir lezzet ve şifa deposu! Hızlıca yapılabilecek mısır unlu helva tarifi!

Mısır unlu helva nasıl yapılır? Mısın unundan helva yapılır mı? Mısır unu ile helva tarifi. Bugün ne tatlı yapsam diyenlere hızlıca işin içinden çıkacakları tarif! Mısır unlu helva tarifi! İçinde pekmez de var, şifa deposu...

Mısır unlu helva tarifini daha önce durmuş muydunuz? Helva herhalde ülkece tatlı krizlerine karşı üretmiş olduğumuz en iyi icat. Beyaz un ya da irmik ile harikalar yaratan ve hızlıca yapılan helvaya bir alternatif daha var. Mısır unundan helva tarifi yazımızda.

Mahmut Tuncer'in şarkılarına bile konu olan helvanın akşam içilen çayların yanında tadı bir başka oluyor. Ancak daha sağlıklı ve farklı bir tarife ihtiyacınız varsa ve vaktiniz yoksa aynı helva yapar gibi biraz farklı malzemeler kullanarak harikalar yaratabilirsiniz. Son zamanlarda arama motoru aramalarında da karşımıza çıkan mısır unu helva çok güzel bir tada sahip. İçerisinde pekmez de barındıran harika tatlının tarifi ise yazımızda.

Gereken malzemeler ne?

Yine aynı Mahmut Tuncer şarkısı gibi üç malzeme ile helvayı kotarabilirsiniz. Orijinal tarife göre bir buçuk su bardağı mısır ununa üç tahta kaşık pekmez ve üç dolu yemek kaşığı tereyağı ile harika bir helva pişireceksiniz.

Orijinal tariften kaçınıyorsanız süt ve şeker de ekleyebilirsiniz. Hatta çekilmiş fındığınız varsa helvaya mutlaka ekleyin, aroması ve kokusu helvaya ayrı bir boyut açıyor

Nasıl pişirelim?

Varsa teflon tavamızda yoksa da pilav tenceresinde ilk olarak tereyağımızı eritelim. Tereyağı eğer organikse köpürecektir. Tereyağı eridikten sonra üzerine ısıyı iyice kısıp mısır ununu ekleyelim. Kavurduğumuz mısır ununu çok da uzun süre pişirmeyelim yoksa sert olur. Biraz kavurduktan sonra ılık olan pekmezimizi tek bir noktaya olmayacak şekilde helvanın her yerine gezdirerek dökelim. İyice yedirdikten sonra ocaktan alalım ve ılıyınca şekil verip servis edelim. Afiyet olsun.

İlgili Haberler