Tane Tane Olan bezelyeli arpa şehriye pilavı nasıl yapılır? Arpa şehriye pilavı tarifi

Tane Tane Olan bezelyeli arpa şehriye pilavı nasıl yapılır? Arpa şehriye pilavı tarifi

Şehriye pilavının tadı bezelye ile buluşunca nefis bir tarif ortaya çıkıyor. Bezelyeli şehriye pilavını en lezzetli şekilde yapmak için bu tarifi mutlaka deneyin. Hem tane tane oluyor hem de tadı ile damaklarda lezzetini bırakıyor...

Bezelyeli ve şehriyeli pirinç pilavının lezzetinden daha iyi bir şey varsa o da bezelyeli şehriye pilavıdır. Bezelyeli arpa şehriye pilavını lezzetli yapan şey aslında şehriyenin yanında kullanılan tavuk suyu. Ancak tarifte dilerseniz sadece su da kullanabilirsiniz.

Bezelyeli Arpa Şehriye Pilavı Tarifi İçin Gerekli Olan Tüm Malzemeler

Bezelyeli arpa şehriye pilavı tarifi için öncelikle bir su bardağı kadar arpa şehriyeyi köşeye ayıralım. 
İki su bardağı oranındaki suyu sıcak olarak bekletelim.
İki çorba kaşığı kadar da garnitür ya da çiğ bezelye kullanacağız.
Dereotundan istediğiniz kadar kullanabilirsiniz ancak pilavın içerisinde pişirme esnasında kullanılmayacak. Bu nedenle erkenden buzdolabından çıkarmaya gerek yok, Pilav pişmeye yakın sirkeli suya koyarak mikroplarını kırıp sonrasında durulayarak pilav üstüne koymak için kıyabilirsiniz.
Yarım limonun kabuk rendesini de temiz bir şekilde hazırlayalım. 
Biraz zeytinyağı ile beraber bir çorba kaşığı tereyağı ve istenilen tuz kullanacağız.

Bezelyeli Arpa Şehriye Pilavı Tarifi Nasıl Pişiriliyor?

Bir çorba kaşığı kadar tereyağı ile birlikte bir çorba kaşığı da zeytinyağını pilav tenceresine dökelim. Ardından yağ ısındığında şehriyeleri içerisine atalım. Şehriyeleri dilerseniz öncesinden sudan geçirebilirsiniz ancak nişastası sağlığa faydalıdır. Şehriyeler renk değiştirince içerisine bezelyeleri ilave edip tahta kaşıkla karışmaya devam edelim. Sonrasında suyunu dökelim. suyun sıcak olmasına özen gösterelim yoksa arpa şehriyeler kötü olacaktır.

Suyu döktükten sonra kapağını kapatalım. Ardından ocağı kısık ateşe alalım. Pilav suyunu çekene kadar biz de limonumuzu güzelce yıkayalım. Ardından yarısı kadarının kabuğunu rendeleyelim. Rendelerken beyazını rendelememeye dikkat edelim. 

Dereotlarını sirkeli suya koyalım. Biraz bekleyince de suda durulayıp ince ince kıyalım. İsterseniz elinizle de kopararak atabilirsiniz. Sorasında da pilav tenceresinin içine atıp güzelce karıştıralım. On beş dakika kadar dinlenmeye bıraktığımız pilavımızı dinlendirdikten sonra servis edebiliriz. Afiyet olsun.