Tane Tane oluyor yeşil mercimekli parlak pirinç pilavı tarifi

Tane Tane oluyor yeşil mercimekli parlak pirinç pilavı tarifi

Nefis tane tane olan pirinç pilavının içerisine bir de yeşil mercimek girince tadına doyum olmuyor. Bulgur pilavına daha çok yakıştığı düşünülen yeşil mercimeği bir de pirinç pilavı ile deneyin...

Yeşil mercimekli parlak ve tane tane ayrılan nefis pilav tarifi...

Yeşil Mercimekli Parlak Pirinç Pilavı Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler

İki su bardağı kadar pirinç ile beraber bir çay bardağı kadar haşlanmış yeşil mercimek, iki çorba kaşığı tereyağı, bir çorba kaşığı sıvı yağı, biraz tuz ve karabiber lazım edecek. Pilavı demlemek için ise iki su bardağı kadar tavuk suyu lazım edecek, ancak tavuk suyu yoksa bir tane tavuk bulyon ve iki su bardağı sıcak su kullanabilirsiniz.

Yeşil Mercimekli Parlak Pirinç Pilavı Tarifi Nasıl Yapılıyor?

İlk adımda yeşil mercimeği geceden ıslayalım. Islatılmayan yeşil mercimek çok zor pişecektir. Sonrasında ise yemeği yapmadan önce bu sudan süzelim ve yeşil mercimekleri tencereye alalım. Üzerini geçecek kadar su ekleyip haşlayalım. Yumuşadıklarında da altını kapatıp süzelim. Biraz da suyun altına tutarsak siyah sularından kurtulacaklardır. Yoksa pilav siyahımsı bir renge boyanır.

Bu arada da pirinçleri alalım ve bol suda bekletelim. Suyun ılık olması önemli, hatta içerisine biraz da tuz ilave edelim. Yarım saat kadar pirinçlerin burada beklemeleri gerekiyor.

Tencereye yağı ekleyelim. Erittikten sonra da suyunu süzdüğümüz pirinçleri yağın içerisine alalım. Tahta bir kaşığın yardımı ile pirinçleri kavuralım. Beyazlaşarak birbirlerine yapışan pirinçleri gitgide dağılmaları ve şeffaf bir görünüm alana kadar kavuralım. Sonrasında ise üzerine iki su bardağı kadar tavuk suyunu dökelim. Eğer tavuk suyu yoksa bir su bardağı kadar sıcak suyun içerisine tavuk bulyonu atıp eritelim. Sonrasında da bunu ekleyip üzerine bir su bardağı kadar da normal su ekleyelim.

Pilavın üzerine tuzunu ve karabiberini de ilave ettikten sonra biraz daha karıştıralım. Su kaynayınca altını kısalım ve kapağını kapatalım. Suyunu çekene dek pişirdikten sonra altını kapatalım, mercimekleri üzerine ekleyip hızlıca karıştıralım ve kapağa da havlu örterek demlenmesini bekleyelim. Ardından servis edebiliriz. Afiyet olsun.

En Yeniler