Tansiyon Neden Yükselir ve Kötü Tansiyonu Düşüren Yiyecekler Nelerdir?

Çoğu insan yüksek tansiyon sorunu ile başa çıkmaya çalışmaktadır. Tansiyonunuzun yükselmesi tükettiğiniz gıdalarla da alakalıdır.

Tansiyon Neden Yükselir ve Kötü Tansiyonu Düşüren Yiyecekler Nelerdir?
Yayınlanma Tarihi : 14 Şubat 2021 08:50

Yüksek tansiyon ve düşük tansiyon yaşayan insanların bu yiyecekleri bilmesi gerekmektedir. Yüksek tansiyonlu kişiler bu yiyeceklere yakın olurken düşük tansiyonlu kişiler bu gıdalardan uzak durmalıdır.

Eğer tansiyonunuz gün içerisinde yükseliyorsa, kesinlikle bu yiyecekleri aklınızda tutmalısınız. Tansiyon neden yükselir? Tansiyonu düşüren yiyecekler nelerdir? gibi soruların cevabına da hep beraber bakalım.

Tansiyon Neden Yükselir?

Tansiyonunuzun yükselmesinde birçok sebep vardır. Yediğiniz yiyeceklerden, yaşınıza kadar hatta hareket durumunuza kadar birçok sebep vardır. Bunlara kesinlikle dikkat etmelisiniz. Aşağıdaki sebepler hem tansiyonunuzun yükselmesine hem de yüksek tansiyon hastası olma riskinizi artırır. Tansiyonun yükselmesine sebep olan nedenler;

  • Aşırı tuzlu yiyecekler ve içecekler tüketmek.
  • Sağlıklı olmayan gıdalar tüketmek ve düzensiz beslenmek.
  • Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar.
  • Gün içi hareketsiz olmak, hiç spor yapmamak.
  • Gün boyunca aşırı stresli olmak, kaygılı olmak.
  • Fazla kilolu olmak.
  • Çok fazla işlenmiş gıdalar tüketmek.
  • Yeterince uyumamak ve daima düzensiz uyku sorunu yaşamak.
  • Tıptaki adı diyabet olan şeker hastalığı (Yüksek tansiyon hastası olmanız için büyük risk taşır)

Yukarıdaki durumları sizde yaşıyorsanız tansiyonunuzun yükselmesine şaşırmamanız gerekiyor, aynı zamanda yüksek tansiyon hastalığı için büyük risk altındasınız demektir.

Tansiyonu Düşüren Yiyecekler

Tansiyonunuz sık sık yükseliyorsa ilk işiniz sağlık kuruluşuna gitmek olsun. Her tansiyon yükseldiğinde ben bu yiyecekler ile dengelerim gibi düşüncelere kapılmayın. Ulusalpost'un haberine göre: Yüksek tansiyon rahatsızlığı ciddi bir rahatsızlıktır. Eğer sürekli bu sorun ile karşılaşıyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek gün içerisinde yükselen tansiyonunuz için tavsiyeler ve ilaçlar alın. Yükselen tansiyonunuzu düşürmek için bazı yiyecekler yardımcı olur. Kesinlikle bir ilaç etkisi göstermez.

Tansiyonun düşmesine yardımcı olan yiyecekler;

Limonlu Su

Tansiyon düşürmek için kullanılan en etkili yöntemlerden bir tanesi de limondur. Bir bardak suyun içerisine yarım limon sıkılarak tüketilebilir. Tansiyon düşürmek için kullanılan bu yöntemi, sabahları da yaparak gün içerisinde tansiyonunuzun düşmemesine yardımcı olmuş olursunuz.

Sarımsak

Yüksek tansiyon sırasında en çok kullanılan bir diğer yöntem de sarımsaktır. Limonda bulunan antioksidan, sarımsakta da bolca bulunmaktadır. Antioksidan özelliği sayesinde yükselen tansiyonu en hızlı şekilde düşürmektedir. Günde bir veya iki diş sarımsak tüketmeniz bu sorununuz için yeterli olacaktır. Yine yükselen tansiyon sırasında 1 diş sarımsak yemenizin faydası olacaktır.

Nar Suyu

Yükselen tansiyonu düşürmek için nar suyu tüketebilirsiniz. Nar suyunuzun organik olmasına dikkat edin. Doğal sıkılmış nar suyunun tüketilmesi daha iyi olacaktır. Aynı etkiyi almak için narda yiyebilirsiniz. Hazır nar suları şeker oranından fazla olabilir ve doğal olmadığı için aynı sonucu vermeyebilir. Günde 2 – 3 bardak tüketilmesi durumunda yüksek tansiyona faydası olur.

Bu gıdaları tüketmenin size kesin sonuç vereceğinden emin olmayın. Bunlar yüksek tansiyonunuzu düşürmek için yardımcı olacaktır ancak kesin sonuçlar için dil altı gibi ilaçlar daha etkili olacaktır. Bu ilaçları da bir doktora görünerek almanızda fayda vardır. Yukarıdaki gıdalar tüketildi ama halen tansiyon yüksek durumda ise kesinlikle bir sağlık kuruluşuna giderek hekim kontrolünde olun.

ULUSALPOST.COM

İlgili Haberler