• BIST 110.022
  • Altın 366,943
  • Dolar 6,7790
  • Euro 7,6701
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 21 °C

Tarhana Çorbasıyla ilgili Şaşırtan iddia! Hastalar içmesin uyarısı

Tarhana Çorbasıyla ilgili Şaşırtan iddia! Hastalar içmesin uyarısı
Anadolu mutfağının vazgeçilmezi çorbalardan olan tarhana çorbasıyla ilgili şaşırtan iddia! Hastalar tarhana çorbası içmesin uyarısı tartışma yarattı..

Hemen hemen her hasta olduğumda anneciğim Tarhana çorbası içmemi öneririr ve yapardı.
İnternette tarhanayla ilgili araştırma yaparken tuhaf bir habere rastladım.

Hemen hemen bir çok haber siteside bu haberi kullanmış. Tarhana hastalara vermeyin yazıyor.
Bilgilerde Uzman Diyetisyen Işın Sayın'a ait.

Nekahat dönemindeki hastalara verilen çorbalardan biri olan Tarhanayı geleneksel yöntemlerle pişirdiğinizde, çorbayı içtikten sonra bir takım rahatsızlıklar görülebileceğini söyleyen Uzm. Dyt. Işın Sayın, “Toplumda geniş sayıda hastada, tarhanayı takip eden saatlerde:

Aniden şiddetli acıkma, tatlı veya unlu mamül tüketme arzusu, tahammülsüzlük, uyku bozuklukları, esneme nöbetleri, halsizlik, zihinsel bulanıklık, odaklanma güçlüğü, sinirlilik, duygusal hassasiyet ve alınganlık, öfke kontrolünün elden çıkması gibi reaktif hipoglisemi ile uyumlu belirtiler de beraberinde hortlayabiliyor. Reaktif hipogliseminizin ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak bu belirtilerin bir kısmı ortaya çıkabilir.Bebek ve çocuklar açısından da, besleyici değerinin yetersiz olduğunu söylemek zorundayım” diye konuştu.

Evet haber bu şekilde devam ediyor :  Oysa bana kalırsa Tarhana oldukça faydalı bir çorba. Geçtiğimiz ay çok ağır bir enfeksiyon geçirdim. Üşütme ve üst solunum yolu enfeksiyonu ister inanın ister inanmayın bol acılı tarhana çorbasıyla kendime gelebildim.

Üstelik tek bir antibiyotik dahi kullanmadım. Kim ne derse desin internette son günlerde bu konu sıkça dolaşında düşüncelerimi yazmak istedim : Bakmayın siz hastalara tarhana çorbası vermeyin diyenlere için kana kana :)

Sadık Şimşek

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim