Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den Flaş Açıklama! Hamsi'de Yeni Dönem...

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den Flaş Açıklama! Hamsi'de Yeni Dönem...

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli açıklama yaptı. Sıkı tedbirler alındı. Çok kararlıyız dedi, herkesi uyardı. Bakan Pakdemirli bakın ne açıklama yaptı? Hamsi hakkında ne söyledi? Hamside resmen yeni dönem

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli hamsi hakkında çok net konuştu! Hamsi avı yakında başlayacak ancak... Bakan Pakdemirli tarihe işaret derken bir de uyarıda bulundu. Balıkçılar dikkat etsin, müşteriler görürse kesinlikle almasın...

Karadeniz'in önemli balık türlerinden hamsi bu sene resmen büyük bir tehlike atlattı. Çeşitli tartışmalara sebep olan hamsi, sezona çok küçük başladı. Bakanlıktan uyarı gelince de hamside av yasağı başladı. Avlanma sınırının çok altında boyutta olan hamsi herkesi birbirine kattı. Çoğu bilim insanının belirttiğine göre hamsiyi avlamamak çok daha mantıklı bir sonuç almamızı sağlayacaktı. Bu sezon avlamazsak seneye çok ucuza harika boyutta hamsi yiyebiliriz dendi. Ancak av yasağı kaldırılıyor. 

Yılmaz Özdil'in yazısı çok konuşulmuştu

Sözcü gazetesinde köşe yazarlığı yapan sivri dilli gazeteci Yılmaz Özdil ise, konuyla ilgili çok fazla ses getiren bir yazı kaleme almıştı. Yılmaz Özdil, kaleme aldığı yazısında, hamsinin bu kadar kaçmasının ve gelişememesinin nedenini fibonacci sayı dizisi gibi ilginç bir örnekle bağdaştırmıştı. Yapılan Hidro Eletrik Santrallerin verdiği zarar nedeniyle hamsinin beslendiği planktonların yok olduğunu, dolayısıyla da beslenemeyen hamsiyi aslında kendi ellerimiz ile yok ettiğimizi dile getiren Özdil, hükümetin "hes" kodunu da kelime olarak bağdaştırarak korona virüs dönemindeki yönetimi iğneli bir üslupla eleştirmişti.

Denetim sıkı olacak

Derken hamsi hakkında son karar verildi. Hamsi Bakan Pekdemirli'nin açıklamasına göre 7 Şubat saat 00:01'den itibaren sonlanacak. Fakat Pekemirli'nin açıklamalarına göre çok sıkı tedbirler alınacak. Dokuz cm'den küçük olan hamisilerin avlanamayacağını belirten Pekdemirli, hamsi avı için balıkçıların genel müdürlüklerden kesinlikle dilekçe almaları gerektiğini açıkladı. Pekdemirli'nin belirttiğine göre ayrıca gemilerde denetim için bakanlıktan bir görevli yer alacak. Gemilerde bulunan elek sistemleri yasaklandı, olanlar ise mühürlenecek. Bunun yanında Karadeniz'e kıyısı olan tüm ilerde en fazla iki kıyı noktası olacak ve hamsi avlayan gemiler bu noktalara gelecek, denetim yapılmadan satış yapamayacaklar.. Hamsi fabrikalarına giriş de aynı şekilde denetim ile olacak.