Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan hamsi avcılığı yasağına ilişkin yeni bir karar aldı..

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan hamsi avcılığı yasağına ilişkin yeni bir karar aldı..

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'nce daha önce iki kez durdurulan hamsi av yasağı ile ilgili yeni bir karar alındı..

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü daha iki kez av yasağı getirdiği hamsi ile ilgili yeni karar aldı. 

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce yapılan gözlem, denetim ve incelemeler sonucunda avlanan  hamsi balıklarında yasal olan 9cm boy uzunluğuna ulaşmamış hamsi balıklarının çoğunlukta olduğunun gözlenmesi nedeniyle avlanmasına yasak getirilmişti. Av yasağının olduğu süre boyunca hamsilerin büyümesi ve uzaması planlanmış ancak verilen sürede hamsilerin boyu yasal av boyu olan 9 cm bulamayınca yasak süresinde uzama meydana gelmişti. Bugün son bulması gereken yasak süresi hamsilerin istenen boy uzunluğuna ulaşmaması nedeniyle 7 Şubat 2021 tarihine kadar ertelendi.

Hamsi Çok Avlanabilir Boyda Olan Yok!

Denizlerde balık çok ancak bir türlü istenen boya ulaşamıyor. Özellikle kış aylarında bol bulunması sebebiyle uygun fiyata satılan ve dar gelirli vatandaşın sofralarının baş köşesinde bulunan hamsi bu sene mumla aranır oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, gözlem ve denetimler ile araştırma kuruluşları tarafından yürütülen izleme çalışmaları sonucunda, bu sene denizlerde bol miktarda bulunan hamsilerin avlanma boyuna bir türlü ulaşamaması nedeniyle daha önce iki kez getirilen av yasağı yeniden uzatıldı.

Bir önceki yasak 8- 28 Ocak dönemini kapsıyordu. Hamsi balığı avcılığında balıkların ulaşması gereken 9 cm boy uzunluğuna bir türlü ulaşmaması yüzünden balıkların büyüyeceği zaman aralığında bir av yasağı meydana gelmişti. Bu süre zarfında balıkların istenilen boya bir türlü gelememesi sonucunda serbest bırakılması beklenen av yasağı 7 Şubat 2021 tarihine kadar yeniden uzatıldı. 

Hamsi avcılığının önümüzdeki yıllarda da devam edebilmesi amacıyla böyle bir karar alındığının ifade edildiği açıklamada; İstanbul Boğazı'nın tamamı ile Karadeniz kıyıları ile Kum Köy Aslan Burnu'ndan Gürcistan sınırına kadar olan karasularımızda her türlü av malzemesi ile hamsi balığının avlanmasına yasak geldiği belirtildi.

Balıkların büyüme kaydetmiş olduğu belirtilirken istenen asgari boy uzunluğuna ulaşamaması sonucunda bu kararın alındığı ifade ediliyor.