Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor

Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının desteği ile yürütülmekte olan "Tarımda Kadın Girişimciliğinin...

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının desteği ile yürütülmekte olan "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" kapsamında Manisalı kadın çiftçilerin girişimcilik eğitimleri başladı.

Program dahilinde Manisa'nın da aralarında bulunduğu seçilmiş 16 ildeki kadın çiftçilere istihdama yönelik sertifikalı 32 saat süreli "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri" verilecek. Projeye ilişkin açıklamalarda bulunan Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili İsmail Kaya, "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca kırsalda kadın girişimciliğinin özendirilmesi, desteklenmesi ve yatırım imkânlarının geliştirilmesi, uygulanabilecek girişimci kadın çiftçi projelerinin hayata geçirilmesi ile kırsalda kadın girişimciliğinin artırılması amacıyla 2015 yılında "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım" projesi kapsamında "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" başlatılmıştır. Program kapsamında 2017 yılında da seçilmiş 16 ilde Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor projesi ile kırsal alanda yaşayan ve yoğun olarak tarımın içinde yer alan genç kadınlara yönelik faaliyetler düzenlenmektedir. Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı ile Afyonkarahisar, Amasya, Aydın, Batman, Bursa, Çorum, Erzincan, Giresun, Kahramanmaraş, Kars, Manisa, Mersin, Niğde, Osmaniye, Samsun ve Tokat illerindeki kadın çiftçilere istihdama yönelik sertifikalı 32 saat süreli uygulamalı girişimcilik eğitimleri verilecek, eğitim alan kadınlar tarafından hazırlanan ve dereceye giren projelerin hayata geçirilmesi sağlanacaktır.

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüzce proje kapsamında 12 ilçeden katılım sağlayan 18-40 yaş arasındaki 67 kadın çiftçimizin 27-30 Mart, 3-6 Nisan, 10-13 Nisan tarihleri arasında günde 8 saat olmak üzere girişimcilik eğitimlerine başlanılmıştır. Eğitimlere katılan üreticilerimizin ulaşım ve konaklama gibi tüm masrafları İl Müdürlüğümüzce karşılanmaktadır. Bu çalışma ile üretici ve girişimci ruha sahip kadınları bilgilendirmek, uygulanabilecek projelerinin hayata geçirilmesinde etkinliklerini artırarak tarımda kadın girişimciliğini en üst seviyeye çıkarmak hedeflenmektedir. Eğitimlerin sonrasında kadın çiftçilerimiz tarafından projeler hazırlanacak, İl jürisinin değerlendirmesi sonrasında dereceye giren ilk 3 projeye (birinciye 3 bin TL, ikinciye 2 bin TL, üçüncüye bin TL) teşvik ödülü verilecektir. Dereceye giren projeler Türkiye finali değerlendirmesi için Bakanlığımıza gönderilecektir" dedi.

Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor

Kaynak : İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.