Tasarruf Olsun diye Doğalgazı yakmayanlara kötü haber geldi ceza ödeyecekler

Tasarruf Olsun diye Doğalgazı yakmayanlara kötü haber geldi ceza ödeyecekler

Havalar soğudu. Her ne kadar doğalgaz faturalarından şikayet edilse de yine de yakmak gerekiyor çünkü başka türlü evler ısınmıyor. Siz ısınabilmek için yakıyorsunuz ancak komşunuz yakmıyorsa...

Son 10 gündür dondurucu soğuklar ile boğuşuyoruz. Ankara, Sivas ve  Erzurum gibi bazı şehirlerde -10 derecelerin altına düşen hava sıcaklıkları ısınma ihtiyacını da beraberinde getiriyor. 

Komşunun Isısından Faydalanan Yandı

Doğalgaza arka arkaya gelen zamlardan dolayı her ne kadar kombinin ısısını açarken vatandaşın eli titrese de hasta olmamak için mecbur kalıp açıyor. Apartman gibi toplu yaşam alanlarının olduğu yerde eğer siz kombiyi yaktığınız halde komşunuz yakmıyorsa ondan şikayetçi olabiliyorsunuz.

Siz evinizi ısıtmak için ekstra bir çaba harcarken sizin ısınızdan faydalanan ve yakmayan komşu, kat mülkiyeti kanununa göre kombisini açmayarak sizi zarara uğratıyor. Bu zararı gerekçe göstererek komşunuzdan şikayetçi olabilir ve kombisini yakmadığı için ceza ödemesini sağlayabilirsiniz.

Sadece doğalgazı yakmayanlar değil elbette, belli odaları yakanlar ve petekleri vanasından kısarak belli oranda yakan komşularda diğer komşularını zarara uğrattığı gerekçesi ile şikayet edilebiliyor.

Komşunuzun kombisini yakmadığını düşünerek dava açabilirsiniz bu durum tespit edildiğinde ise komşunuz kat mülkiyeti kanununa göre sizi maddi olarak zarar uğrattığı gerekçesi ile ceza ödemek zorunda kalıyor.

Peki Nedir Bu Kat Mülkiyeti Kanunu?

Yürürlükte bulunan 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 18. maddesinde, ‘Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler’ düzenlemesi bulunmaktadır. 

İlgili Haberler