Tatlı niyetine bile gider Antep fıstıklı şekerli börek tarifi

Tatlı niyetine bile gider Antep fıstıklı şekerli börek tarifi

Nefis Antep fıstığının ana vatanı Gaziantep mutfağından çıkan en az baklava kadar lezzetli şekerli börek tarifi! Ufak Antep fıstıklı pidelere benzeyen görüntüsü ile nefis bir tada sahip olan böreği püf noktası...

Peynir, şeker ve Antep fıstığının buluştuğu nefis şekerli böreğin yanında bir de çay demleyin. Enfes tatlı tarifi...

Antep Fıstıklı Şekerli Börek için Gerekli Olan Malzemeler Listesi

İki tane yumurta, bir kilogram kadar tuzsuz Antep Peyniri, üç yüz gram oranında kabuksuz Antep Fıstığı, bir paket margarinin yarısı ve üç yüz gram kadar da toz şeker iç harcı için yeterli olacaktır.

Börek hamurumuz için ise bir kilogram kadar un ve bir paket kuru maya ile hamurun alabileceği kadar su kullanacağız. Hamurun tadında gariplik olmaması için içme suyu kullanalım.

Antep Fıstıklı Şekerli Böreği Nasıl Yapacağız?

İlk olarak yumurtamızı yoğurma kabının içerisine kıralım. Ardından toz şekeri ilave edelim ve güzelce karıştıralım. Margarini de ekledikten sonra yoğuralım. Margarin ile yumurtanın oda sıcaklığında ısınmış halde olması çok önemli çünkü diğer türlü şeker içerisinde erimeyebilir ve yoğururken özellikle margarin sorun çıkarırken yumurta da katı halde kalarak hamurun yapısını bozar. Son olarak Antep fıstıklarını da döküp karıştıralım.

Yoğurduğumuz harcın içerisine Antep peynirimizi güzelce rendeleyelim sonra da karıştıralım. İç harcımız hazır. Sıra geldi hamuru açmaya.

Hamuru hazırlamak için kabın içerisine unu boşaltalım. Dilerseniz bir kilo unu elekten geçirerek de hazırlayabilirsiniz. Ortasını boşluk aşalım. Bir us bardağı ılık suyun içerisinde aktifleştirdiğimiz kuru mayayı bu havuza dökelim ve yavaş yavaş karıştırarak unla buluşturalım. Tabi bu kadarı eksik gelebilir bu nedenle kulak memesi kıvamına gelene kadar un kabının içerisine su dökmeye devam edelim. Ardından bezeleri istediğimiz büyüklükte kopararak merdane yardımı ile çok ince ya da kalın olmayacak şekilde açalım.

Açtığımız bide hamurlarının içerisine iç harçtan güzelce koyalım ve parmaklarımızda her yerini kaplayıp köşelerden katlayalım. Yağlı kağıt serili ya da yağlanmış fırın tepsisine dizelim ve ardından fırına verelim. Hamur pişene kadar pişirelim ve bir kaç dakika dinlendirdikten sonra fırından çıkaralım. Afiyet olsun.