Tatlılar ve Yemeklerdeki Yumurta Kokusunu Yok Etmek İçin...

Tatlılar ve Yemeklerdeki Yumurta Kokusunu Yok Etmek İçin...

Yumurta özellikle piştiği zaman mide bulandırıcı bir şekilde kokar. Yumurta lezzetli olsa da kokusu da bir o kadar kötüdür. Bardaklardan çatallardan bile kolay kolay geçmeyen bu kokuyu yemeklerden ve tatlılardan yok etmek için...

Yumurta bizim vazgeçilmezimiz, ancak yumurtanın kokusundan kurtulabilirsek bu ilişki çok daha sağlam bir temele oturabilir.

Yumurtanın kötü kokmasında pek çok sebep bulunmaktadır Bunlardan ilki de yumurtanın bayat olmasıdır. Yumurta ne kadar bayatlamışsa o kadar kokar...

Taze yumurtayı seçerek almak da mümkün değil çünkü yumurtaların görüntüsü ile bayatlığı anlaşılmaz. Anlamak için ise yapılacak olan şey çok basit. Bir bardağa su koyun. Yumurtayı da içine atın. Yani yavaşça bırakın ki kırılmasın. Sonrasında yumurtanızın batıp batmadığını kontrol edin. Taze yumurta dibe çökecektir. Bayat yumurta ise yüzeyde kalacaktır. 

Sülfür neler yapıyor

Yumurtanın bayatlık oranının kokması ile doğru orantılı olmasının yanında bir etken daha yumurtanın kokmasında etkendir. Yumurta içerisinde sülfat adlı element bulunmaktadır. Sülfür, ne kadar çok ısıya maruz kalırsa o kadar fazla koku üretecektir. Sülfürün saldığı gazdan korunmak için ise yumurtanın az ya da çok fazla pişmemesine yani ayarında pişmesine dikkat etmek gerekiyor. 

Haşlarken

Yumurtanın bu nedenle özellikle haşlaması yapılacaksa, kaynar suyun içerisine atılması önem taşıyor. Kaynayan suya atılan yumurta daha az sıcaklığa maruz kalacak ve çok daha az sülfat gazı salgılayacaktır. 

Tatlılar için

Tatlılarda ise durum daha da değişiyor. Tatlıların içerisine konan yumurta da ister istemez kokuyor. O kadar özenle yaptığınız ağzınızı sulandır5an tatlı, rahatsız edici yumurta kokusu ile tüm keyfi kaçırabilir. Bunu önlemek için ise didik didik tarif araştırmak gerekiyor. Yumurtanın sarısı ve akının ayrıldığı tarifler çok daha etkili olacaktır.

Yumurta yerine

Diğer yandan Yumurta kokusuna karşı hassassanız alternatif toparlayıcıları da deneyebilirsiniz. Bunların başında sirke gelmektedir. Diğer yandan veganların kullandığı yumurta ikamelerinden edinebilirsiniz. Fiyatı biraz pahalı olsa da kokusu kesinlikle çok daha iyi olacak ve sizi rahatsız etmeyecektir.